Hlavní navigace

Linux oficiálně podporuje Apple Silicon, Ubuntu bude bez Flatpaku

27. 2. 2023
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Max Tech
Nedávno vydané jádro Linux 6.2 je první, které oficiálně podporuje Apple Silicon. Flatpak už nebude v základní instalaci žádné z odnoží Ubuntu. Debian 12 bude zřejmě poháněn linuxovým jádrem ve verzi 6.1 LTS.

Linux oficiálně podporuje Apple Silicon

Nedávno vydané jádro Linux 6.2 je první, které oficiálně podporuje zařízení se systémy na čipu M1 Pro, M1 Max a M1 Ultra od firmy Apple. Až doteď bylo možné na těchto zařízeních provozovat upravené linuxové jádro, které bylo součástí projektu Asahi Linux.

Linuxové distribuce poháněné touto verzí jádra by teoreticky měly běžet na hardwaru s Apple Silicon, nicméně pro úplnou a bezproblémovou podporu je potřeba udělat ještě dost práce.

Asahi Linux

Odnože Ubuntu bez Flatpaku

Flatpak už nebude v základní instalaci žádné z odnoží linuxové distribuce Ubuntu včetně Ubuntu samotného. Tento nástroj pro nasazení softwarových balíčků izolovaně od systému nebude součástí základního systému od vydání Ubuntu 23.04, které je v plánu v dubnu tohoto roku.

Flatpak bude nadále v repozitářích Ubuntu a jeho uživatelé stejně jako uživatelé všech jeho odnoží si jej budou moci nainstalovat manuálně. Při aktualizaci systému na Ubuntu 23.04 pak nebude Flatpak odinstalován, pokud byl přítomen už dříve.

Xubuntu 23.04

Debian 12 zřejmě s jádrem 6.1 LTS

Projekt Debian oznámil dostupnost druhé alfa verze instalátoru pro nadcházející Debian GNU/Linux 12 „Bookworm“ k veřejnému testování. Podle všeho to zatím vypadá, že finální vydání Debianu 12 bude poháněno linuxovým jádrem ve verzi 6.1, která bude podporována až do prosince 2026.

Kromě toho nabídne automatickou detekci Windows 11 při instalaci zavaděče a podporu nového hardwaru. Finální vydání by podle plánu mělo být k dispozici v létě tohoto roku.

Tapeta Debianu 12Tapeta Debianu 12

Kubuntu Focus NX Gen2

Kubuntu Focus představil druhou generaci svého miniaturního počítače Kubuntu Focus NX Gen2. Poháněn je procesorem Intel Core i7–1260P s 12 jádry a 16 vlákny a grafickým adaptérem Iris Xe. Kromě toho můžete dostat až 64 GB RAM (DDR4–3200) a až 6TB SSD úložiště.

Konektivitu zajišťuje Wi-Fi 6E s rychlostí až 5,4 Gbps, 2,5 GbE Ethernet LAN a Bluetooth 5.3. Jako operační systém byl použit  Kubuntu 22.04 LTS (Jammy Jellyfish) s grafickým prostředím KDE Plasma 5.27 LTS. Kromě výkonu oproti první generaci šla nahoru bohužel i cena, která teď začíná na 955 dolarech (cca 21 400 korun).

Kubuntu Focus NX Gen2Kubuntu Focus NX Gen2

Nově vydáno

Průběžně aktualizovaná distribuce KaOS s prostředím KDE Plasma vyšla ve verzi 2023.02.Lorenzo Faletra oznámil vydání Parrot 5.2, nové verze linuxové distribuce postavené na testovací větvi Debianu. Od FreeBSD odvozený operační systém MidnightBSD je k dispozici ve verzi 2.2.6. Vyšel Freespire 9 „GNOME“, který se od předchozích vydání s Xfce liší použitým grafickým prostředím.

KaOS 2023.02KaOS 2023.02

Autor článku

Filip Zatloukal vystudoval automatizaci na Univerzitě Tomáše Bati a už od studií se zajímá o vše kolem svobodného softwaru. Vždycky ho zajímaly technologie a žurnalistika, tak se rozhodl tyto dvě vášně skloubit dohromady.