Hlavní navigace

Názor k článku Microsoft vstoupil do Linux Foundation, moc se tím nemění od Filip Jirsák - To otupování ke hláškám není problém mnoha vyskakovacích...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 19. 11. 2016 23:15

    Filip Jirsák

    To otupování ke hláškám není problém mnoha vyskakovacích oken a upozornění. To je problém tupých a hlavně líných uživatelů.
    Je dost naivní myslet si, že změníte to, jak se savci, primáti a člověk jako druh za miliony let vyvinul. Člověk nikdy nebude rozumně reagovat na spoustu upozornění a dotazů, kterým nerozumí. Vy byste se choval úplně stejně, kdyby na vás někdo nebo něco takové dotazy chrlilo. Počítač je nástroj, který má lidem sloužit, ne opačně. Pokud se nějaký program ptá uživatele na nesmysl, je to chyba toho programu, ne uživatele. To, že uživatel automaticky odklikne „Ano“, je jenom důsledek – když se uživatel léta učí, že skoro všechny dotazy znamenají „Přejete si provést tu akci, kterou si přejete provést, nebo ji mám stornovat z důvodů, které vám tady dlouze vysvětluji a kterým nerozumíte?“, tak se samozřejmě naučí je jenom odklepávat. Kdyby třeba výrobci televizí postupovali stejně, vzpomenou si, že byste si mohl program někdy přepnout omylem, a každé přepnutí programu byste musel potvrdit odpovědí na dotaz „Opravdu si přejete přepnout program? Přepnutí programu způsobí, že přestanete sledovat ten program, který právě sledujete, a začnete sledovat jiný program, který jste si vybrali. Mám přepnutí provést?“ Ty hlášky byste také odklikával automaticky, protože byste se naučil, že pro přepnutí programu musíte navolit číslo a pak potvrdit hlášku. Bez přemýšlení.