Hlavní navigace

Názor k článku Multispektrální světelný senzor pro Arduino: vlastnosti použitých LED od anonym - Ano. Vždy je třeba porovnat výdaje (peníze+čas) oproti...

  • 9. 1. 2021 11:39

    bez přezdívky

    Ano. Vždy je třeba porovnat výdaje (peníze+čas) oproti zisku (zde nejen možnost měřit, ale i zkušenosti a zábava s bastlením). To si nakonec musí každý uvážit sám. Pokud zrovna nepotřebujete chytrou digitální desku nebo z nějakého důvodu upřednostňujete vlastní řešení třeba s populárnějším Arduinem/ESP32, tak může mít smysl spájet z několika součástek vlastní řešení (zde spíše jen známé učebnicové řešení).

    Odkazovaná deska je zaměřena na spotřebu elektronických obvodů, a tedy údajně měří od relativně "velkého" proudu 1 nA − proud, který Clock naměří na LEDce za špatného osvětlení může být menší. Zmiňované logaritmující zapojení operačního zesilovače s tranzistorovým B-C přechodem v záporné zpětné vazbě měří* proudy 1000× menší. To trochu komplikovanější zapojení s UV-A LED měří proudy 100000× menší. Existují metody, jak počítat jednotlivé elektrony. Zde jde o to, co vlastně člověka zajímá.

    *) Měřit zde znamená: převádět logaritmus (záporného) proudu na (kladný) napěťový signál 0-1 V.