Hlavní navigace

Názor k článku Mýty o ekonomické podstatě Open Source (2) od Vaše jméno - Otázka záruky není věc ekonomické, ale právní školy....

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

  • 23. 7. 2003 10:46

    Vaše jméno (neregistrovaný)

    Otázka záruky není věc ekonomické, ale právní školy. Ovšem vlastní oskytováním byť jen omezené záruky na SW by se IT společnosti změnily na pojišťovací společnosti - to není otázka technické, ani legislativní - ale ekonomické rozvahy. Funkcionalita SW je do té míry závislá na HW a SW konfiguraci, že to prakticky znemožňuje ji v rozumných mezích (rozuměj takových, která by neúměrně zvýšila cenu SW) garantovat.

    Čistě technicky, pokud Vám je SW zprostředkováno licencí k používání, není výrobce povinnen garantovat Vám záruku na předmět licence, protože i nadále zůstává jeho vlastníkem - Vám pouze poskytuje práva k užití. Z tohoto pohledu se legislativní postavení SW nijak nevymyká ostatním komoditám založeným na autorském díle. Samozřejmě, proklamativní distanciování se od škod způsobených používáním SW ve většině případů komerčních licenčních ujednání Vám nijak nebrání zavést s výrobcem soudní spor v případech, kdy selhání funkce není prokazatelně zaviněno konkrétní implementací, ale návrhem software - takové soudní spory probíhají běžně. Nutno podotknout, že v případě komerčního SW založeného na OpenSource máte manévrovací prostor ztížen tím, že OpenSource pochází z veřejně dostupné báze, kde není možné jednoznačně vymezit původce zavinění. Prostě kde není konkrétní viník, není ani zavinění.