Hlavní navigace

Názor k článku Mýty o ekonomické podstatě Open Source (2) od ctirad - Koukám, že se tady zase rozjela standardní debata...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 23. 7. 2003 11:34

  ctirad (neregistrovaný)

  Koukám, že se tady zase rozjela standardní debata příznivců linuxu s příznivci windows, z nichž většina z nich (bohužel včetně autora článku) vesměs vůbec neví o čem mluví.

  Obecně tady na obou stranách převažuje názor, že opensource = zadarmo = psaní po večerech = linux = GNU = komunita = blablabla. To je ovšem naprosto ABSURDNÍ. OSS není ani o psaní po večerech, ani o dávání komukoliv cokoliv zadarmo a už vůbec není nijak vázán zrovna na linux nebo jiný u*ix.

  OSS je o tom, že napíšu program a každý, komu tento program *prodám* (za libovolně vysokou cenu), má *právo* na to, aby odemě dostal i zdrojáky. Tím získá možnost tento program libovolně upravovat, vylepšovat, portovat a samozřejmě i prodávat. Je už úplně jedno, jestli si ty úpravy nechá udělat od původního autora programu (opět za prachy) nebo najme někoho jinýho.

  Že to takhle nevypadá až tak zajímavě ? Tak si spočítejte, kolik je jenom u nás firem, co mají specielně vytvořená řešení běžící na NT a dneska chtějí upgradovat stroje i systém, ale firma, co jim před lety to řešení udělala už dávno neexistuje a i kdyby existovala, stejně by jim to asi moc platné nebylo. Takže co jim zbývá ? Buď všechno zahodit a nechat si řešení udělat znova tak, aby vyhovovalo dnešním požadavkům a běželo na požadové platformě. Ovšem s tím vědomím, že za pár let bude nejspíš tam, kde dnes. Druhá varianta je, oprašovat staré stroje s NTčky, případně krkolomně využívat emulátory a skřípat zuby, že aplikace už nedělá všechno to, co by v dnešní době měla dělat.

  Kdyby ovšem to řešení bylo OSS, nebylo by o čem. Firma by prostě šoupla zdrojáky libovolnému programátorovi a řekla by: "hele, potřebujem, aby to dělalo ještě tohle a tohe a chodilo to na té a té platformě" a bylo by vymalováno. Z dlouhodobého hlediska je prostě ekonomický přínos OSS neoddiskutovatelný. A proto naopak může bejt původní řešení daleko dražší, než nějaká ušmudlaná binárka, co dřív nebo později vyhodíte a přesto se to všem vyplatí.