Hlavní navigace

Názor k článku Mýty o ekonomické podstatě Open Source (2) od Pichi - ehm, pardon, to je jiná pohádka. Na začátku...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 23. 7. 2003 16:27

  Pichi (neregistrovaný)

  ehm, pardon, to je jiná pohádka.

  Na začátku byl problém a ten problém se rozhodl řešit programátor, který své řešení zveřejnil. Proč to udělal? Protože předpokládal, že čím víc lidí bude řešit stejný problém jako on a použije jeho řešení, tím to řešení bude lepší. Prostě proto, že ti další lidé v tom jeho řešení najdou chyby a nebo je napadne něco co by to ještě mohlo umět a jemu samotnému se to bude hodit a vůbec nejvíc by ho potěšilo, kdyby tu novou vlastnost naprogramoval někdo jiný a ono to kupodivu fungovalo. A tak vzniklo Open Source hnutí.

  Pak přišla zlá mega společnost a všimla si jeho pěkného programu a jelikož jí v tom nikdo nebránil, tak ten prográmek vzala, trochu vylepšila a pak začala prodávat. Jenže ten programátor chtěl využívat i to vylepšení té firmy, ale nemohl a přišlo mu strašně nespravedlivé, že ta firma si klidně využívá toho, co on vytvořil, a on naopak nic zpět nedostal. A ten programátor si řekl, kruci, příště stejnou chybu neudělám a vymyslel GPL. A tak vzniklo GNU.

  Tak tu máme jasnou motivaci proč někdo píše OSS. Tou motivací je existence problému a potřeby ho řešit. A řešení jde buď zveřejnit (a případně vydělat na něčem jiném, třeba supportu), nebo si ho nechat pro sebe a vydělávat na tom, že je to uzavřené. Dnes jsou už desetitisíce lidí, kteří se domnívají, že lepší je zveřejnění, protože v důsledku na tom vydělají víc. Důvody jsou popsané v pohádce a jak to funguje v http://catb.org/~esr/writings/cathedral-bazaar/cathedral-bazaar/ . A máme tu taky důvod proč se bránit krádežím OS třeba právě formou GNU GPL. Těchto lidí je méně, ale i těch je pěkně velká armáda programátorů. OSS tu je, GNU GPL tu je. Obě hnutí, kde jedno je podmnožinou druhého, jsou tu už hezkou dobu (20 let) a stále rostou. Možná tu není nějaký ekonomický model, či co. Ale jak vidět z pohádky, jeho existence nebyla důvodem ke vzniku a i bez něho OSS i GNU vzniklo. Jsou tu subjekty, které se ho snaží hledat, ale jejich úspěch při hledání není existenciální otázka pro celé hnutí, protože tu bylo před ním a bude tu i po něm. Ale i o jeho existenci bych se taky nijak moc nebál, protože tu jsou komerční subjekty, které ho asi mají, když už existují třeba 10 let. Možná neprodukují závratné zisky, ale jsou tu a fungují.