Hlavní navigace

Názor k článku Nebojte se systemd: co to je a co umí? od Ivan Nový - Ano, možná. Ale zase na druhou stranu i...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 23. 5. 2016 8:05

  Ivan Nový (neregistrovaný) 85.135.69.---

  Ano, možná. Ale zase na druhou stranu i jádro je blob, či black box, pro uživatele vyšších vrstev. sytemd vytváří topologicky protiváhu jádru, black box, přes který ovládáte služby systému. To, že to uživateli zůstává skryto, je evoluční výhoda, optimalizace granularity systému, protože v budoucnosti bude možnost měnit vnitřek tohoto blobu, aniž by bylo třeba měnit jeho komunikaci s okolím. Je možný i návrat zpět, když se do systemd v budoucnosti přidá vhodné API pro vyčlenění ovládání některých služeb do jiné části systému.

  Stejným evolučním vývojem si prošly i programovací jazyky, od strojového kódu k Javě, která má vlastní virtuální počítač a vlastní instrukce, dnes už zase virtuální (JIT). I tento vývoj narážel na odpor části odborné veřejnosti. Časem možná systemd přeroste ve virtuální operační systém, s vlastními virtuálními službami, které bude realizovat přes funkce jádra, tak jak to dělá VM Javy.

  Půjde pak udělat jednu věc, za běhu vyměnit operační systémy, aniž by bylo třeba měnit nastavení aplikací. Situace za pár let bude taková, že poběží miliardy IOT zařízení a bude třeba mít prostředky k automatizované aktualizaci jejich software, včetně operačního systému, situace kdy by nějaký admin vůbec věděl, kde mu co běží, ani nenastane, bude pracovat jen s datovou abstrakcí na úrovni systemd. Jednotným způsobem bude spravovat najednou miliony zařízení s různými operačními systémy, ale jednotným systemd (prakticky virtuálním OS).

  Microsoft je už v tomto popředu s automatickou aktualizací W10.