Hlavní navigace

Názor k článku Nebojte se systemd: co to je a co umí? od Heron - Podvědomí člověka určuje všechno a už je dokonce...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 23. 5. 2016 10:32

  Heron

  Podvědomí člověka určuje všechno a už je dokonce dokázané, že rozhodnutí které zdánlivě dělá člověk, je několik (asi) milisekund před tím nadiktováno podvědomím.

  Není to dokázané. To jsou pouze závěry lidí, kteří jsou bohužel více filozofové a humanisté než přírodovědci. To je totéž, jako kdybych za vznik události považoval dobu, kdy se informace objeví na monitoru a potom bych byl velmi překvapen, že se ještě před tím cosi děje (dekódování obrazové informace v monitoru, zápis do framebufferu na grafickou kartu, zavolání printf, potom přijde někdo nový a za vznik myšlenky označí právě to volání printf a je opět překvapen, že tomu printf něco předchází. Přitom to větvení, které v konečném důsledku vede až k tomu výpisu na monitoru mohlo dojít někdy miliony instrukcí před tím. A často ani to větvení nelze označit za vznik myšlenky.

  Je jedno video (asi na matfyzu), kde nějaký filozof vypráví o času a důsledky pro vědomí, důsledky pro současnost apod. sem tam se opírá o závěry vědy. V diskusi na konci ho přítomní kvantový a relativističtí fyzici trochu uzemní s tím, že ty koncepty, na kterých on vystavěl svou přednášku vůbec nelze vykládat takto.

  V těchto věcech je nutná spolupráce mezi mnoha obory a to, že jeden signál na eeg předchází jiný signál ještě neznamená nic o kauzalitě. Navíc se to komplikuje tím, že mozek umí události posunout do minulosti (např. známý efekt, když otočíte hlavou a podíváte se hodiny - někdy máte dojem, že první sekunda trvá o dost déle, než další - je to způsobeno tím, že mozek zpětně nahradil "rozmazaný obraz" během otáčení hlavy prvním "snímkem" hodin). Motion blur očí ve skutečnosti vůbec nevnímáme. (Ne že by to nešlo, ale je třeba se aktivně na to soustředit.)