Hlavní navigace

Názor k článku Nebojte se systemd: co to je a co umí? od Ivan Nový - Protože "doing one thing and doing it well". Ono...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 23. 5. 2016 11:17

  Ivan Nový (neregistrovaný) 85.135.69.---

  Protože "doing one thing and doing it well".

  Ono těch databází může běžet více, a z hlediska nadhledu nad celou serverovnou a konkrétního provozu může být optimální jiná strategie, kterou supervizor serverovny díky adaptivnímu algoritmu teprve objeví, například poběží více variant s kombinacemi databází, tak aby databázové servery byly rovnoměrně vytíženy, integrida dat se vyřeší automatickou replikací. Myslet si, že nějaký admin to od stolu vymyslí, je bláhové (problém obchodního cestujícího).

  V době kdy automobily budou jezdit bez řidičů, tak admini budou manuálně určovat, co kde poběží v serverovně. Absurdní představa.

  S nárůstem datových toků se stejně dojde zase k majoritní funkci, kdy daný požadavek bude zpracován současně několikrát, a za správný výsledek bude brán ten, který vyjde vícekrát, nebude pak vadit, že část serverů třeba nebude v dané chvíli fungovat.

  Každý komplexní organismus je založen na toleranci chyb, nikdy se nepředpokládá, že všechny části fungují bezchybně.

  Proto se nebude hledat konkrétní chyba na serveru, ale server se automaticky, na základě majoritní funkce přepíše obsahem serveru se "správným" výsledkem, restartuje a zařadí do poolu funkčních serverů, odkud byl po chybě vyňat. Když správně poběží 80% serverů, bude to stačit. Logy nebudou potřeba, systém se takto sám opraví. Jen občas se do sytému uměle zavedou kmenové servery, u kterých je zaručena správnost z vnějšku systému, aby nedocházelo k degeneraci systému.

  Budoucí adaptivní algoritmy jistě využijí analogických strategií, jako je třeba apoptóza buněk, třeba právě ve spojitosti s majoritní funkcí navázanou na řešené úlohy a jejich výsledky.

  A aby toto bylo možné, stejně dospějete k nějakému "systemd" na úrovni serveru, a supervizoru na úrovni celého organismu serverovny, který klidně může být distribuovaný.