Hlavní navigace

Názor k článku Nebojte se systemd: co to je a co umí? od M. Prýmek - > Každý projekt má nedostatek zdrojů a ty...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 23. 5. 2016 16:48

  M. Prýmek

  > Každý projekt má nedostatek zdrojů a ty se nevynakládají efektivně tak, že se bude podporovat všechno

  "Lokálně" (z pohledu jednoho projektu) to tak může být. "Globálně" to tak být nemusí, pokud se jeden projekt rozhodne být úžejiprofilový a vedle něj tímpádem musí vzniknout v podstatě to samé znovu.

  > Vendor lockin v tom nevidím. Na rozdíl od Windows totiž může kdokoliv dojít a tu podporu pro svůj systém si tam dodělat.

  Ne všechno, co je formálně pravda, je pravda i prakticky. Sice si formálně můžu vzít jádro FreeBSD a přepsat ho na mikrojádro, ale prakticky to dělat nebudu, protože to je enormní množství práce. A podobně enormní množství práce může být ohnout GNOME aby pracoval jinde než na Linuxu se systemd.

  Ono to teď linuxákům přijde jako strašně čupr a logické, protože Linux má "majoritu v minoritě". Ale pokud by svého času stejný postup volilo GNU a ostatní OSS projekty (píšeme Firefox pro Hurd, protože to je to, co používáme), žádný Linux v dnešní podobě by nevznikl. Byl by jenom nedokončený Hurd a kdesi na jakémsi FTP serveru by leželo jádro zvané Linux, které by bez userlandu a aplikací bylo k ničemu.

  To, co umožnilo ten obrovský rozvoj OSS byly právě vzájemné ohledy, přenositelnost, snaha o spolupráci. Jakmile se Linux rozjel, nějak na to linuxáci pozapomněli...

  ...a mně to může být tak maximálně líto, protože na takové chování samozřejmě mají právo. Stejně jako má Microsoft právo užívat si svoji hegemonii na desktopu.