Hlavní navigace

Názor k článku Nebojte se systemd: co to je a co umí? od Petr M - Problém je, že SystemV ve skutečnosti není init....

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 24. 5. 2016 7:28

  Petr M (neregistrovaný) ---.145.broadband16.iol.cz

  Problém je, že SystemV ve skutečnosti není init. Aspoň ne init snů.

  1. Od initu bych jako uživatel čekal, že mu řeknu "dneska chci desktop s KDE" nebo "teď přepni Gnome a web server na testování" a on se postará. Jak tohle řeší SystemV? Několik levelů, když chci na pětku, projede všechno <= 5 a tím to hasne. Otázka je, mám mít Gnome s vyšším číslem než KDE, nebo naopak? A nepopere se to o paměť a procesor, když v jednom případě poběží obojí? A proč se web server spustí vždycky, i když ho někdy vůbec nechci? Takže občůrávky v podobě změny symlinku na jiný init.d a potupný reboot jak ve widlích...
  2. Jako admin bych čekal, že spustí službu a budu mít jednotný ovládání všech služeb. Jak to dělá starý řešení? Unifikace pomocí switche ve skriptu, kde se kompatibilita dostahuje prostě tím, že se větve jmenují stejně? A tím, že část skriptu kopíruju, u části musím hluboce studovat fungování souvisejících věcí a musím fakt dobře vědět, co ten deamon potřebuje, jaký má parametry,...? Není lepší jenom deklarovat "pro db server spusť a, b, c, d. D spusť v okamžiku, kdy a, b a c už běží." a neřešit, ve skriptu pro c, že parametr x daemona a musí být 7?
  3. Jako programátor nechci zabíjet čas psaním skriptu ani rvaním furt stejných věcí (jako ověření běhu služby apod.) do kódu a opakovaným testováním. Jedna věc má být na jednom místě, ne v pěti daemonech. Ono to totiž není jenom napsat, ale i otestovat furt ty samý věci dokola. Když někdo garantuje otestovanou funkcionalitu, která pokryje třeba 10% práce na projektu za cenu pěti řádků v deklaračním souboru, tak bych byl pitomec duplikovat to a znovu testovat. Init skript to nenabízí.

  No a protože na to všichni kašlali a furt zápasili s tou parodií na init, tak uspěl jeho náhradou první, kdo byl ochotný něco udělat a měl dost prořízlou hubu, aby to okecal a zdůvodnil. No a protože jeho řešení je lepší než žádný řešení a s alternativou se nikdo nezdržoval, ... Takže asi tak.