Hlavní navigace

Názor k článku Nebojte se systemd: co to je a co umí? od Heron - Systemd nepřevezme konkrétní ovládání, jenom umožní komunikaci mezi...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 24. 5. 2016 10:33

  Heron

  Systemd nepřevezme konkrétní ovládání, jenom umožní komunikaci mezi ovladačem a službou.

  Jak? To by ta služba musela implementovat nějaké komunikační rozhraní systemd a stala by se tak na něm závislá. To snad nikdo soudný nemůže chtít (bez ohledu na oblíbenost toho kterého systému, byl bych proti i u nejlepšího init systému na světě - bez ohledu na to, že nic takového ani existovat nemůže, protože na každou situaci se hodí něco jiného).

  Třeba univerzální konzolí, která bude umět ovládat různé služby (a nebude to dělat nebezpečným voláním konzolových nástrojů na pozadí doprovázeným modlitbami, aby nedošlo k chybnému souběhu).

  To univerzální rozhraní už mám dneska. Říká se tomu shell. V této konzoli můžu ovládat veškeré prvky OS. (Závorku jsem četl, jestli se nějaký admin u práce s OS musí modlit, tak by měl pravděpodobně změnit zaměstnání.)

  Tedy mu akorát řeknu, co má spustit. A nemusím se zabývat hloupostmi, jako jak a kam si poznamenat PID procesu, jak zjistit, jestli proces stále běží, jak ho ukončit…

  To nemusíte ani u rc skriptu, protože to už v tom template vyřešené je.