Hlavní navigace

Názor k článku Nebojte se systemd: co to je a co umí? od Heron - Tvrdil jste, že souběhy teoreticky nastat mohou, ale...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 24. 5. 2016 16:13

  Heron

  Tvrdil jste, že souběhy teoreticky nastat mohou, ale vy je neřešíte, protože to používáte určitým způsobem.

  Což ale vůbec neimplikuje to, že se to náhodou podaří a když ne, tak to zkusím ještě jednou. Pokud si z celého stavového prostoru vyberu jen ty stavy, ve kterých nastat konflikty nemohou a mezi těmito stavy se pohybuji, tak se mě ty konfliktní stavy netýkají.

  OK, máte svůj malý systém, ve kterém znáte všechny vazby, konkurenční přístup řešíte tak, že si pohlídáte, abyste žádné konflikty nezpůsobil. Já mám raději, když problém konkurenčního přístupu vůbec nemůže vzniknout. A v komplexních systémech je to nutnost, protože tam nikdo nemůže znát celý systém a posoudit, jestli někde náhodou nevzniknou nechtěné interakce.

  Samozřejmě. Malý systém. Když dojdou argumenty ... Mě by spíš zajímalo, jak se v produkční praxi stane, že nějakou službu budou konfigurovat dva a více adminů současně. Služba se typicky jednou nainstaluje a potom běží až do odstavení systému. Pokud nějaká služba potřebuje změnu konfigurace (což se mimochodem dá dosáhnout i tak, že se vedle nainstaluje služba s novou konfigurací a jen se zmigrují data), tak se pověří jeden konkrétní admin a ten rekonfiguraci provede. K žádnému souběhu nedojde.

  Jestli je je vaší praxi běžné, že různí admini nastavují jen tak z plezíru různé služby do různých stavů a restartují je kolegům pod rukama, tak tomu se běžně říká sabotáž a s takovým "adminem" vyrazím první dveře a poženu ho třeba až na úřad práce (což teda v mém případě je jen do vedlejší budovy).

  A hlavně nevím, jak by jakýkoliv systém na světě mohl zabránit tomu, že nějaký admin nastaví službu do stavu A a druhý admin tutéž službu paralelně do stavu B. Výsledkem stejně bude nakonec buď A nebo B. Možná se to náhodně 50:50 trefí do zamýšleného stavu, ale za dobrý výsledek to nepovažuju.

  Prostě ten souběh se musí řešit na úplně jiné vrstvě.