Hlavní navigace

Názor k článku Nebojte se systemd: co to je a co umí? od Filip Jirsák - Pokud si z celého stavového prostoru vyberu jen...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 24. 5. 2016 17:10

  Filip Jirsák

  Pokud si z celého stavového prostoru vyberu jen ty stavy, ve kterých nastat konflikty nemohou a mezi těmito stavy se pohybuji, tak se mě ty konfliktní stavy netýkají.
  Nejde tenhle princip rozšířit na celý software? Prostě si nadefinujete, že ho používáte jenom způsobem, ve kterých funguje správně, a chyby se vás tím pádem netýkají. Akorát nevím, jestli bude software to vaše rozhodnutí respektovat.

  Mě by spíš zajímalo, jak se v produkční praxi stane, že nějakou službu budou konfigurovat dva a více adminů současně.
  Jak? No třeba administrátor databáze potřebuje přidat úlohu do cronu, a administrátor poštovního souboru potřebuje přidat svou úlohu do cronu. A ejhle, oba konfigurují stejnou službu.

  A hlavně nevím, jak by jakýkoliv systém na světě mohl zabránit tomu, že nějaký admin nastaví službu do stavu A a druhý admin tutéž službu paralelně do stavu B. Výsledkem stejně bude nakonec buď A nebo B. Možná se to náhodně 50:50 trefí do zamýšleného stavu, ale za dobrý výsledek to nepovažuju.
  Buďte rád, že stejný názor nemají třeba autoři bankovních aplikací. Že by prohlásili, že když vám mají přijít na účet dvě platby, přičte se vám buď jedna, nebo druhá, a neexistuje způsob, jak takovému konfliktu zabránit. Naštěstí ty způsoby existují, dva nejjednodušší jsou zamykání (před začátkem změny získám výhradní přístup, provedu změnu, a zámek vrátím), nebo verzování – načtu údaje s verzí, provedu změny, uložím verzi se zvýšenou verzí, pokud aktuální verze je nižší než nově ukládaná verze.