Hlavní navigace

Názor k článku Nebojte se systemd: co to je a co umí? od Heron - Jde o to, že to dokonalé konfigurační rozhraní...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 25. 5. 2016 8:24

  Heron

  Jde o to, že to dokonalé konfigurační rozhraní „textový soubor editovatelný libovolným editorem“ má také svoje mouchy.

  Tak jistě že má.

  A ta výhoda, že existuje spousta unixových nástrojů pro práci s textovými soubory, je také víceméně teoretická, protože málokdy použijete něco jiného, než textový editor.

  No na konfiguraci, kde chci něco upravit, použiji typicky textový editor (krom takových onlinerů jako echo "neco" >> soubor.conf, které osobně nemám příliš rád). Ale ty ostatní textové nástroje jako grep apod používám jinak denně a častěji, než editor samotný (ale zase ne příliš často na konfiguráky).

  ale to není dokonalé

  Nic není dokonalé. Ani to lepší řešení nad konfiguráky by také nebylo dokonalé. Dokonce by přineslo své vlastní problémy, které před tím neexistovaly. Jak říká Murphy, vše se pokazí a pokazí se to v nejnevhodnější situaci.

  Nevybavuji si jediné jednotné řešení konfigurace, které by někdy neselhalo (naposledy jsem se pokoušel konfigurovat NetworkManager čistě dle návodu a výhradně pomocí nástrojů k tomu určených - nevím proč, ale po třetí přidané statické routě to přestalo fungovat - takový nástroj je naprosto k ničemu). A potom je ten průser mnohem větší, než když se nějaký admin překlepne v jednom konfiguráku. Totéž je s tím systemd. Když se v initrc pokazí jeden skript, tak se v podstatě nic neděje a navíc každý admin má schopnost jej opravit nebo alespoň obejít. Když se pokazí něco v systemd, tak je admin většinou v prd...