Hlavní navigace

Názor k článku Nebojte se systemd: co to je a co umí? od Filip Jirsák - Takže bugy na vadné logy journald nejsou o...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 25. 5. 2016 10:35

  Filip Jirsák

  Takže bugy na vadné logy journald nejsou o chybách journald?
  Ne, hlášení chyby o vadném logu journald nemusí znamenat chybu v journald. Už jsem viděl asi tak milion hlášení, kdy někdo hlásí chybu v nějakém programu, a chyba je přitom v jiném programu, mezi židlí a klávesnicí, nebo o chybu vůbec nejde.

  Nebudu tu chybu hlásit ještě jednou sám za sebe
  Tak se pak nedivte, že ta „chyba“ není opravená.

  bugreportu označeného jako notwantfix, notabug
  K takovému označení mohou vést různé důvody. Vývojář si nemyslí, že jde o chybu, a oznamovatel ho o tom nedokáže přesvědčit. Vývojář nedokáže chybu reprodukovat a oznamovatel už nijak nereaguje. A nebo také to, že vývojář je hlupák a zjevnou chybu zazdí. S tím posledním opravdu nic neuděláte, ty první dva případy může pomoci vyřešit někdo, u koho se také chyba projevuje, a kdo to dokáže popsat lépe nebo bude schopen spolupracovat na opravě té chyby.

  Proč bych měl psát bug na něco, co se projevuje ve 100% případů?
  Reakce bude jízlivá, protože tohle si nic jiného nezaslouží. Stačilo by uvědomit si, že nejste pupek světa, a že to, že se vám chyba projevuje ve 100 % případů, neznamená, že se projevuje všem. Klidně je možné, že jste jediný, komu se projevuje.

  Ten projekt je dlouhodobě stabilní a je to právě důsledkem tohoto způsobu myšlení autorů.
  Jako příklady uvádíte systemd a NetworkManager. Oba jsou to komplexní systémy, které vstupují do oblasti, kde panuje pěkný nepořádek, a snaží se ten nepořádek nějak uklidit a postupně proměnit v nové čisté řešení. Nebo-li se musí poprat se spoustou podivuhodných hacků a zároveň se snažit nespadnou do stejné pasti. To není věc, kterou je možné obecně testovat, protože vždy přijde někdo s nějakou novou kombinací hacků, kterou nikdo neotestoval. To nemůžete srovnávat s „jednoduchými“ aplikacemi typu databáze nebo souborový systém (přičemž zde „jednoduchý“ a „komplexní“ nijak nesouvisí s tím, jaké jsou nároky na autory – je to prostě jiný typ problému).

  Proč se kazí logy journald neví, nevyčuměl jsem to z ničeho, vše ostatní v pohodě běží. Byl bych rád, kdyby nástroj jako journald fungoval správně.
  To by nepochybně byli rádi i autoři journald. To, že nedokážete zjistit, v čem je problém, je pochopitelné a nevytýkám vám to. Ovšem je trochu zvláštní to samé pak vytýkat jiným (autorům journald), ale dá se to pochopit, oni jsou „majitelé“ journald, ne vy. Ale když tu chybu nenahlásíte, nemůžete se divit, že ji nikdo neopraví. To, že se ta chyba projevuje vám, opravdu neznamená, že se musí projevovat i někde jinde. Proto je důležité, aby chybu nahlásil někdo, kdo je ochoten spolupracovat na jejím odstranění – v první řadě je potřeba v spolupráci s autorem přijít na to, co je ve vašem prostředí specifické. Když už se podaří dojít do stavu, kdy vývojář dokáže chybu reprodukovat, bývá oprava většinou triviální.