Hlavní navigace

Nová softwarová sklizeň (8. 12. 2004)

Adam Šindelář

Soumrak přichází brzy, noci jsou den ode dne delší, pohádkové bytosti křesťanské mytologie na jednu noc ovládly ulice českých měst, aby se znovu vytratily s raním rozbřeskem a my se opět setkáváme nad novinkami ze světa softwaru. Přitáhněte si křeslo ke krbu a pusťte se do toho!

Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

KMobileTools je aplikace starající se o synchronizaci vašeho telefonu s PC. Původně byl napsán pro Motorolu C350, ale brzy byl rozšířen o podporu dalších telefonů včetně některých populárních modelů Nokia. Umí číst a třídit SMSky, telefonní čísla a nepřijaté hovory a lze jej propojit s knihou adres KDE. Domluví se prý se všemi telefony podporujícími mód sériového modemu, ale s mojí Motorolou se mi ho rozchodit nepodařilo, takže zkušenosti z provozu nebudou, každopádně interface vypadá pěkně.

UnununiumOS je utopický projekt snažící se o vytvoření co možná nejmodulárněji napsaného operačního sytému, který by umožňoval téměř neomezené pohlcování jednoho programu jiným a znovupoužitelnost kódu. Takový systém by vám například měl umožnit použít váš oblíbený textový editor k vyplnění HTML formuláře. Hlavní vývojovou platformou (kromě nízkoúrovňových věcí, které jsou v Céčku) je Python. Lidé z projektu se aktivně podílejí i na projektech pythonovského kompilátoru a optimalizace pythonovského interpretru. V současné době je systém nepoužitelný, funguje akorát kernel a pár věcí okolo, ale do budoucna snad přinese něco nového, kupříkladu myšlenka o možnosti použití aplikace jako knihovny se zdá zajímavá. A na závěr si rýpnu: autoři očividně ještě neslyšeli o KParts. ;)

Anselje jedno z mnoha webových fotografických alb napsaných na PHP. Mě osobně okouzlilo čistým vzhledem, rychlostí a jednoduchostí správy. Umí základní třídění fotografií podle metadat a alba. Prohlížení je příjemné na ovládání, HTML není přeplácané a rychlost systému je i při větším množství fotografií bezproblémová. Co víc si přát.

K Learning Aid neboli KLaid je výuková pomůcka pro KDE; pokud si ji nainstalujete, bude vás neustále otravovat s vyskakujícími cedulkami, co všechno se máte naučit, připomínat definice či slovíčka v cizích jazycích a podobně. Komunikuje s ostatními aplikacemi v balíku KDE Edutainment. Vývoj prográmku začal teprve nedávno a současná alpha verze toho ještě moc neumí, ale časem se určitě stane vítanou pomůckou každého (vysoko/středo)ško­láka.

Pokud občas něco většího překládáte, ať už jsou vaše jazykové znalosti sebelepší, budete vždy potřebovat slovník. Osobně jsem zatím vždycky otevřel Operu, pootevíral nejméně pět výkladových slovníků a hledal. A protože když už nějaké slovo neznám, nezná ho většinou ani 90 % průměrných slovníků, musím obvykle hledat několik minut. Edict je terminálová aplikace napsaná v PERLu, která si rozumí s několika největšími online výkladovými slovníky angličtiny a která, pokud spadáte do uvedené skupiny, vám rozhodně ulehčí život. Vřele doporučuji.

Blbinka týdne

Xdesktopwaves

je myšlenkou podobný prográmku xsnow. Tentokrát se ovšem nejedná o sníh, xdesktopwaves zkapalní plochu v X11. Hladina pozadí se zčeří, když po ní jedete kurzorem myši, táhnete okno, nebo prostě, kdy si nastavíte. Jde zapnout i simulace deště či zvlnění větrem. Hračka je to skutečně neuvěřitelná a se zavedením XComposite a XCompmgr dokonce umožňuje hrát si s průhlednými okny, což je sice pomalé, ale roztomilé.

Doufám že si těch několik vybraných prográmků užijete stejně jako já. Zatím se loučím, za 14 dní se znovu setkáme v poslední předvánoční sklizni.