Hlavní navigace

Názor k článku Nové verze Qt možná jen pro platící zákazníky. KDE řeší, co s tím od Cabrón - > Jak moc složité je vytvořit něco nového...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 10. 4. 2020 21:56

  Cabrón

  > Jak moc složité je vytvořit něco nového ?

  Udělat si GUI toolkit nad OpenGL nebo Vulkanem je na jeden víkend. Učí se na tom dobře datové struktury, hierarchie událostí a další koncepty. Je to samozřejmě jen primitivní sada tříd pro pozicování obdélníků v jiných obdélnících, vykreslení textu, atd.

  Udělat z toho použitelný toolkit je o několik řádů víc práce, tisíce mandayů když víte přesně jak na to. Dnes už není (IMO) taková poptávka po GUI s pevnou sadou widgetů a jednotným vzhledem (ve stylu Gtk+, Qt), dnes je větší hlad po víc low-level nástrojích dávajících větší volnost (např. HTML). Proto by i next-gen toolkit mohl být jednodušší na implementaci, část břemena by se přenesla na autora aplikace, nebo spíš nějaké mezivrstvy.

  Qt, mimochodem, tohle docela slušně umí. Dají se v tom dělat snadno pěkné aplikace, které nepřipomínají svým vzhledem "vanilla" Qt nebo jiný toolkit. Na Linuxu je to například Telegram klient.

  > Může Xserver či Wayland fungovat s něčím co někdo uplácá třeba v pár lidech do měsíce a nebude to na GTK , QT , wxwidgets či něčem obstarožním ale na něčem naprosto novým ?

  Jo, z pohledu kompozitoru je to jen obdélník, do kterého si aplikace kreslí bitmapy. Je mu jedno jak.

  > ...
  Vidím to stejně. Potřebujeme reset, legacy toolkity posloužily dobře, ale všechno ostatní se už posunulo dál. Jen doufám, že to nebude nějaká hrůza s vestavěným Electronem :-)