Hlavní navigace

Názor k článku Nový standard zdrojů ATX12VO, Matrox bude vyvíjet grafiky s Nvidií od Cabrón - U konverzí s nízkou střídou (např. 24V ->...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 27. 1. 2020 20:30

    Cabrón

    U konverzí s nízkou střídou (např. 24V -> 3V3 je horní FET otevřen jen 13 % času) už převažují switching losses, tedy ztráta, když je FET v lineárním režimu (otvírá se nebo zavírá). Není otevřen tak dlouho, aby se Rds(on) projevil. Optimum je 50% střída, tedy např. 24V -> 12V a odběr roven proudu, na který je obvod navržen.

    Na tyto ztráty má vliv hlavně kapacita hradla (gate), a jak asi tušíte, čím lepší ostatní parametry (Vds(max), Rds(on, ...), tím horší (větší) Cg :-)

    Bez ohledu na tranzistor jsou v takových extrémech vyšší okamžité proudy skrz induktor (Imax >> Irms), takže se dřív narazí na saturaci, silněji se projevuje DC odpor. EMC je taky horší (víc to ruší/je rušeno). V praxi je potom jednodušší zdroje kaskádovat, každý může být naladěn lépe, často i levněji (klasické 18V křemíkové FETy místo silně dopovaných vysokonapěťových, můžu použít levnější keramické kondenzátory místo tantalových, ...)