Hlavní navigace

Názor k článku Off-The-Record: tajná komunikace mimo záznam od MaBo - „V důsledku tedy Bob ví, že je vše v pořádku...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

  • 26. 1. 2010 13:46

    MaBo (neregistrovaný) ---.net.upc.cz

    „V důsledku tedy Bob ví, že je vše v pořádku a Alice je autorkou, ale už nemůže důkaz předat dále. Pokud by text ukázal Cyrilovi, ten nemá jistotu, jestli (třeba) vulgární kritiku skutečně napsala Alice nebo se ji snaží Bob diskreditovat a text napsal sám. Komunikace pomocí OTR tedy není zpětně zneužitelná.“
    To by ovšem platilo pouze za předpokladu,že v jistém smyslu v organizacích platí presumpce neviny. Obvykle je to ale naopak. A také se obvykle ví,jaké kdo má názory, protože ať chcete nebo ne,nemusíte mluvit veřejně,stačí indicie v chování a pod.Z tohoto pohledu si myslím, že už použití tohoto protokolu jasně evokuje pro organizaci něco nezdravého v komunikaci,něco, co by se mělo zkoumat a najít viníka.A to ať je to pravda či nikoli.Pokud by kdokoli odhalil fakta této komunikace ve firmě,nejspíš by to dopadlo vyhazovem obou komunikujících­.Implicitně by se předpokládalo,že už použitím této technologie chtějí něco skrývat.Po odhalení komunikace by padaly hlavy tak, jako tak.Oba by nejspíš byli vini.To samosebou platí jen pro organizace.Pro hackery určitě ne.
    Pokud tedy dva komunikují tímto způsobem,je to v pořádku a celkem vzato není třeba takových opatření, když si věří a znají se.Pokud si nevěří nebo se neznají, pak asi dost těžko spolu budou komunikovat o choulostivých tématech a opět tedy není třeba této technologie.