Hlavní navigace

Názor k článku Otevřené vzdělávací zdroje: Česko jako open source velmoc? od Pavel Stěhule - Já si vzpomínám na rok 2000, když jsem...

  • 5. 11. 2019 18:18

    Pavel Stěhule

    Já si vzpomínám na rok 2000, když jsem jezdil na vojnu do Olomouce a ve vlaku jsem se bavil s holkama z peďáku, když se učily na zkoušku z informatiky. Učili se mraky nesmyslů a pitomostí - s IT dělám od svých 15 a fakt jsem v životě nemusel znát nazpaměť parametry disket - počet stop, apod. Brácha vyprávěl, jak na základce se učili klávesové zkratky. Ten obor je velice mladý, a brutálně se mění - a školy nestíhají a nemůžou stíhat. Osobně si myslím, že místo zbytečného hraní si na IT může být užitečnější praktická výuka na téma jak vyměnit žárovku, opravit vypínač, nebo jít ven do přírody. Jednoduché věci jsou triviální - a není na škodu v rámci matematiky naučit děcka s kalkulačkou nebo spreadsheetem, ale nemá smysl z toho dělat vědu. Teorie informace, algoritmizace má smysl pro pár programátorů. Dělá se z toho věda už od komunistů, a věda to není - ale určit, co je pro tu či onu generaci důležité je problém, protože během 10 let je to zase jinak.

    Člověka neocení skoro nikde, z toho si nic nedělejte - ohledně IT mimo IT tuplem, jelikož skoro nikdo nemá vůbec nejmenší tušení jak věci fungují :). Ale vychovávat děcka je užitečný, jedna z mála věcí, o kterých člověk nemusí vůbec pochybovat.

    5. 11. 2019, 18:18 editováno autorem komentáře