Hlavní navigace

Názor k článku Otevřené vzdělávací zdroje: Česko jako open source velmoc? od MarSik - Se základem algoritmizace souhlasím. On by většinové populaci...

 • 6. 11. 2019 9:02

  MarSik

  Se základem algoritmizace souhlasím. On by většinové populaci možná stačit i ten náš prastarý Karel. Ty aktivnější školy mají nějakého čárového robotka (viděl jsem třeba Ozoboty), aby to mělo přesah do fyzického světa.

  Stejně tak je potřeba studentům v dnešní době vysvětlit něco o fungování internetu, bezpečnosti a soukromí. A naučit je jak si pohlídat co které zařízení kam posílá by bylo velmi záslužné.

  Základy hardware a architektury jsou potřeba taky, přece jen to není magická krabička a pochopení principu snižuje strach z neznámého.

  No a představení zásadních nástrojů s logikou jejich ovládání je jednoznačně nutné. A nekončil bych u Wordu a Excelu. Osobně jsem asi měl štěstí, ale potkal jsem se na střední i s bitmapovým vs. vektorovým editorem, databází, CADem a LaTeXem. V rámci semináře pak i s dalšími, ale to už byla aktivita "navíc".

  Klávesové zkratky ano, ale zkoušet je u tabule je hloupost. To doufám dnes nikdo nedělá.. To už spíše ve formě praktického úkolu na rychlost.

  Teorie informace.. no.. nemohu říct, že bych ji považoval na SŠ za zásadní (třeba oproti algoritmizaci). Přece jenom tam nikdo kompresní nebo kryptografické algoritmy ještě dělat nebude. Možná nějaký základ jako ztrátová vs. bezeztrátová komprese, spojený právě s těmi kapacitami a typickými velikostmi souborů.