Hlavní navigace

Otevřený notebook MNT Pocket Reform, pozadí plochy pro Ubuntu 23.04

20. 3. 2023
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: MNT Research
Na Crowd Supply byla spuštěna kampaň na podporu notebooku MNT Pocket Reform od firmy MNT Research. Pro vydání Ubuntu 23.04 „Lunar Lobster“ bylo vybráno výchozí pozadí. Byla vydána betaverze linuxové distribuce Fedora 38.

Open-source notebook MNT Pocket Reform

Na Crowd Supply byla spuštěna kampaň na podporu open-source notebooku MNT Pocket Reform. Za tímto sedmipalcovým notebookem stojí německá společnost MNT Research. Tento plnohodnotný ultrapřenosný notebook je modulární, upradovatelný, recyklovatelný a znovupoužitelný.

Vzhledem ke svým rozměrům je primárně určený pro vývojáře softwaru a hardwaru. Veškerý jeho hardware, firmware i software je plně otevřený a nic nebrání tomu si toto zařízení za pomoci dokumentace vyrobit doma včetně tisku plastových dílů na 3D tiskárně.

MNT Pocket ReformMNT Pocket Reform

Výchozí pozadí pro Ubuntu 23.04

Pro vydání Ubuntu 23.04 „Lunar Lobster“ plánované na 20. dubna 2023 bylo vybráno výchozí pozadí. Jedná se o jednoduché zobrazení „souhvězdí humra“ na hvězdné obloze v tradiční fialové barvě. Kromě toho bylo oznámeno, že oproti původním očekáváním poběží na linuxovém jádře ve verzi 6.2. Beta verze pro vyzkoušení všech novinek by měla být dostupná v nejbližších týdnech.

Pozadí pro Ubuntu 23.04Pozadí pro Ubuntu 23.04

Fedora 38 Beta

Byla vydána betaverze linuxové distribuce Fedora 38. Před finálním vydáním plánovaném na 18. dubna tohoto roku je to poslední veřejná verze „nanečisto“. Tento operační systém je poháněn jádrem Linux 6.2 a z prostředí je na výběr GNOME 44, Xfce 4.18 nebo KDE Plasma 5.27. Vyzkoušet si můžete i dva nové spiny s prostředími Budgie a Sway.

Fedora 38 BetaFedora 38 Beta

První deska od ASUS s RISC-V

Firma ASUS odhalila svoje první zařízení s procesorem s open-source architekturou RISC-V. Jedná se o všestranný jednodeskový počítač „Tinker-V“ poháněný 64bitovým RISC-V procesorem.

Kompaktní zařízení určené pro Debian nebo Yocto disponuje 1 GB DDR4 paměti, až 16GB eMMC úložištěm, Micro SD slotem nebo 2GbE LAN portem. První vzorky budou k dispozici v druhém čtvrtletí tohoto roku, ASUS ale zatím nespecifikoval cenu ani datum finálního vydání.

Tinker VTinker V

Nově vydáno

Ferdinand Thommes oznámil vydání siduction 22.1.1, nové verze linuxové distribuce postavené na nestabilní větvi Debianu. Na FreeBSD založený operační systém s prostředím napodobujícím macOS helloSystem vyšel ve verzi 0.8.1. Linuxová distribuce LibreELEC postavená kolem mediálního centra Kodi vydala svou velkou aktualizaci s číslem 11.0.0. Shasheen Ediriweera oznámil vydání Rescuezilla 2.4.2, nové verze záchranné distribuce postavené na Ubuntu.

siduction 22.1.1siduction 22.1.1

Autor článku

Filip Zatloukal vystudoval automatizaci na Univerzitě Tomáše Bati a už od studií se zajímá o vše kolem svobodného softwaru. Vždycky ho zajímaly technologie a žurnalistika, tak se rozhodl tyto dvě vášně skloubit dohromady.