Hlavní navigace

Názor k článku PC Engines APU: švýcarský otevřený embedded hardware od RDa - I mobilni Celerony jsou ve srovnani s mobilnimi...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 3. 5. 2020 13:24

    RDa

    I mobilni Celerony jsou ve srovnani s mobilnimi Pentii vzdy ten horsi kremik - holt nejak se ty cipy roztridit musi a primarni ukazatel je leakage. Neexistuje specialni "celeron" kremik, vsechno to je odpad z toho, co nejde prodat jako plnohodnotny.

    Pointa vam ale unika, bavime se o tomto faktu:

    "Znova - cim levnejsi (smer celeron), tim horsi a teplejsi."
    To jsou ale kraviny. Samozrejme to je a vzdycky bylo naopak.

    Viz G4900 vs E3-1220V6 ktere jsou generacne podobne (CFL vs KBL), oba jsou socket 1151 a stejne generace chipsetu, jen preznaceno a biosem vyblokovana kompatibilita.

    A ted o co jde - presto ze je to novejsi Celeron s nizsim TDP (54W) a to "i5" je starsi a s vyssim TDP (72W) tak onen Celeron zere v IDLE VICE, protoze ma vetsi leakage a mensi taktovaci/operacni potencial. Kdyz to srovname s navysenim spotreby pod zatezi, tak to vychazi temer stejne - 8W/jadro pro Celeron, 8.25W/jadro pro i5.

    Kdyz navic odectete z idle hodnot (25 a 15W) to, co zere deska/chipset/disk, tak vam IDLE spotreba celeronu vyjde nasobne vyssi nez u i5. Spolu s predchozim zjistenim, ze jadra pod zatezi maji stejnou spotrebu snad jiz chapete, proc to tvrzeni: cim levnejsi (smer celeron), tim horsi a teplejsi

    Ono to je paradoxni situace - protoze by vetsina lidi brala do low power sestavy (nas/router) prave ten Celeron, namisto i5... protoze, ma to prece mensi TDP, tak to zere mene, ze? Ale neni tomu tak - v IDLE je to presne naopak :)