Týden v KDE: opět Plasma 6.4.0
Uplynulý týden z hlediska vývoje desktopového prostředí KDE neskrývá žádná překvapení. Tvůrci pracují na téměř hotové Plasmě 6.4.0 a do toho připravují věci pro budoucí Plasmu 6.5.0. A někde mezitím se stihnou i nějaké chybičky ve Frameworks apod.
Tentokrát se pozitivní změny odehrály v oblasti obsluhy systému pomocí klávesnice – nyní je plně ovladatelná sekce Wi-Fi a Internet v Nastavení systému týkající se seznamu sítí, dál pak widget oblíbených položek ve spouštěči Kicker.
Kvůli možnosti chyb a nepředvídatelného chování je zamezeno možnosti v systémových nastaveních obrazovky přetáhnout jednu obrazovku nad druhou. Upraveno je chování s více variabilními panely na protějších stranách obrazovky, kdy prioritu nově mají panely vodorovné a uživatel už se tak nemůže dostat do situace, kdy by se dva panely přetahovaly o daný prostor. To vše bude součástí Plasmy 6.4.0.
Mezi opravami je ještě jedna drobnost pro Plasmu 6.3.6, další už míří do Plasmy 6.4.0 (řeší se například padání Monitoru systému a Discoveru). Jedna oprava pak míří do vydání budoucí Plasmy 6.5.0 a jedna se již tradičně týká Frameworks 6.15. Počet chyb s vysokou prioritou zůstává na třech. Více v pravidelném přehledu Nate Grahama na blogu projektu KDE.
Týden v GNOME ve znamení nekonečné hrdosti a dvou wallpaperů
Jak už tomu s určitou pravidelností u GNOME bývá, tento týden a celý tento měsíc věnují tvůrci radostem a strastem všech 2SLGBTQIA+ lidí (two-spirit, lesbian, gay, bi, trans, queer, inter, pan, asexual, aromantic a non-binary). Oslavují nedocenitelnou práci všech 2SLGBTQIA+ … jak to napsat česky … přispěvatelstva a uživatelstva, což vyústilo ve společné vytvoření dvou tématických wallpaperů, dostupných v přehledu novinek v GNOME #203 za uplynulý týden.
Wallpapery jsou součástí vydání GNOME 48.2. Dále tvůrci dodávají, že si nemohou dovolit mlčet v časech, kdy je minulost doslova mazána, základní lidská práva jsou odebírána (pozn.: patrně jde o narážku na dění po inauguraci Donalda Trumpa) a vyjadřují se ke snahám rozdělit queer komunity s dodatkem „společně jsme silnější“.
Tobias Bernard se v blogpostu zabýval otázkou, co kdybychom začali používat GNOME OS jako primární OS. Ve shrnutí jsou zmíněny dílčí novinky v GTK, odvedená práce na projektu Papers s novým rozhraním a podporou tvorby či úprav anotací a dalšími novinkami.
Dále je zájemcům k dispozici v rámci Circles nová verze Gaphor 3.1.0, modelovacího UML/SysML nástroje, vylepšený Markdown editor Apostrophe, nová verze Crosswords 0.3.15, nástroje pro křížovky. GIMP od verze 3.12 dostane podporu respektování systémového barevného schématu, a to skrze XDG Desktop Portal.
Podpora PCI Express pro generaci Apple M2
Stroje s procesory Apple M2 Pro / Max / Ultra dostanou v jádru Linux 6.16 podporu PCI Express rozhraní. Změna už je součástí vývojové verze kódu ovladače pro PCIe řadič Apple a týká se obecně všech těchto SoC typu T602×, tedy T6020 / M2 Pro, T6021 / M2 Max a T6022 / M2 Ultra. Spolu s tím míří do ovladače některé opravy. Kód ještě obsahuje významné části, jejichž autorem je Hector Martin, který z projektu Asahi Linux začátkem tohoto roku odešel. Je součástí většího balíku novinek pro PCI subsystém linuxového jádra.
Vulkan 1.4.317 nejen s dekódováním VP9 videa
Další dílčí aktualizace API Vulkan verze 1.4 přináší několik novinek. Mezi nimi najdeme obecnou podporu hardwarového dekódování videa ve formátu VP9 (rozšíření VK_KHR_video_decode_vp9
). Další novinky zahrnují podporu datového typu 8-bit floating-point (rozšíření VK_EXT_shader_float8
) a některá další nová rozšíření ( VK_KHR_maintenance9
, VK_KHR_present_id2
, VK_KHR_present_wait2
, VK_KHR_unified_image_layouts
, , VK_ARM_tensors
– ano, tenzory na platformě ARM). Podrobnosti popisuje příslušný záznam na GitHub projektu Vulkan.
Ovladač pro NPU v procesorech Intel Wildcat Lake
Nedávno blíže poodhalená budoucí procesorová architektura Wildcat Lake má sloužit jako jakási novodobá ultramobilní náhrada za „Atomové architektury“, která přinese menší počet CPU jader, menší počet GPU jednotek architektury Xe3 oproti větší verzi Panther Lake (next-gen desktop CPU Intel, připravované na přelom roku) a také NPU, tedy akcelerátor pro AI/ML, bez nějž to už asi do budoucna nepůjde. Na linuxovém poli tak začínají práce na podpoře této části, kdy první patche budou zahrnuty už v rámci vydání verze jádra Linux 6.16.
V patchů lze vyčíst, že Wildcat Lake zde ponese stejné NPU5 IP jako Panther Lake, pročež patche mohou být jednoduché: zavádějí nová device ID, ale vývoj (po)běží společně.