Hlavní navigace

Názor k článku Piráti z BSA od Hloupý Honza - Duševní vlastnictví znám z pohádek. To se upíšete...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 29. 5. 2005 11:21

  Hloupý Honza (neregistrovaný)
  Duševní vlastnictví znám z pohádek. To se upíšete čertu, a on pak vlastní vaši duši.

  Nemorální zákony musí být ignorovány a porušovány; v demokratickém státě zrušeny. Jakkoliv se institut duševního vlastnictví maskuje a obhajuje věcmi, které jsou v zásadě správné, nebo tak aspoň na první pohled vypadají, v důsledku jde o útok na základní lidská práva:

  Moje mysl je mé soukromé území.

  Vetřelci mohou být zastřeleni bez varování.

  Pokusy nárokovat si vlastnická práva ke kterékoliv části mého vědomí nebudou tolerovány.

  Ruce pryč od mého mozku!

  Bez ohledu na to, co je v té či oné době na tom či onom místě legální, neexistuje jiné legitimní duševní vlastnictví než naprosté, bezvýhradné a nedotknutelné vlastnictví vlastní duše.

  Tyto zásady samozřejmě nemění nic na tom, že pokud mohu žít bez něčeho, co sice někde existuje a moc by se mi hodilo, ale ten, kdo to vytvořil, vlastní či rozšiřuje, to nabízí pouze za podmínek pro mě nepřijatelných, považuji přinejmenším za věc slušnosti nevzít si to v rozporu s těmi podmínkami, ale obejít se bez toho. To se týká nejen komerčních programů, ale dejme tomu i předražené vody uprostřed pouště, pokud bych měl reálnou šanci dostat se živý k jiné oáze; v opačném případě bych samozřejmě bojoval o přežití všemi prostředky, včetně placení vyděračských cen nebo vraždění vyděračů (to podle okolností). A například když jsem dobrovolně podepsal licenci nesvobodného programu (konkrétně kvantově chemického balíku Dalton), bráním se převodu vlastnických práv k části své mysli na jeho autory výlučně tím, že se vyhýbám studiu jeho zdrojového kódu. Jenom se budu tvrdě bránit proti každému, kdo by mi chtěl vymýt z mozku učivo základní školy (nebo cokoliv jiného), až Evopská komise prosadí patenty na aritmetiku nebo jinou podobnou hovadinu.

  A nezapomenu na pohádky: Když někdo mluví o duševním vlastnictví a říká ,,Vlastnictví jako vlastnictví,`` a ,,Krádež jako krádež,`` pokropte ho svěcenou vodou.