Hlavní navigace

Názor k článku Počítač Talos II s POWER9 v předprodeji, FSF zvažuje certifikaci od klokan - O tom, kdo žvaní o howně nechť posoudí...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

  • 18. 9. 2017 12:21

    klokan

    O tom, kdo žvaní o howně nechť posoudí ostatní. Především je zřejmě nutné, pro jisté méně chápavé jedince, polopaticky zopakovat, že cílem Talosu není konkurovat cenou tomu nejlevnějšímu desktopu, jaký se dá sehnat. Cílem je otevřenost a bezpečnost a v tom momentálně neexistuje žádná seriózní alternativa. Takže srovnávání se stroji s procesory Intel nebo AMD je ve své podstatě předem nesmyslné, protože ten, komu na tom až tak moc nesejde, celkem nemá důvod se o Talos zajímat a ten, komu na tom sejde, si nebude kupovat Intel jenom proto, že je levnější.

    A teď teda k těm cenám. Takže: za 2700$ US, Talos nabízí 8 jader, 32 vláken, DDR4, ECC. Nevím jak v Česku ale tady v Aus právě teď čtu: Xeon E5-2697V3, sice 12 jader, za to ale "jen" 24 vláken, za... 3899$. Talos S DESKOU je za 3128$ (přepočteno na AUD). Tohle je ovšem holý čip Xeon, BEZ desky a všeho ostatního. Nebo, o kus níž, je Xeon E5-2650V3, 10 jader, 20 vláken, 2.3/3 GHz, za 1999$. K tomu deska na E5 s přibližně odpovídajícími parametry je tak kolem 500$ (když šáhnu někam doprostřed), takže celkem za 2499$, což je o 600$ méně, než Talos, ovšem s mírně menším výkonem (pomalejší sběrnice, menší cache), za to ale binárně kompatibilní.

    Zkrátka to vychází tak, že Talos sice nikdy nezvítězí v čirém srovnání cen, ale tvrzení o tom, že se dá sehnat něco srovnatelné o řád levněji, jsou absolutní žvásty. Když to Raptor zveřejnil, tak mě vlastně překvapilo, jak je ta cena konkurenceschopná. Tenhle stroj je *O NĚCO* dražší, než typický Intel, ale ne zas nijak závratně a pro ty, kteří nejsou ochotni ignorovat IME a podobné věci, je to rozhodně velmi zajímavá nabídka.