Hlavní navigace

Názor k článku Podvržené jméno a změna PDF po podepsání? Pro většinu PDF čteček žádný problém od Filip Jirsák - Obávám se, že chyba není na vaší straně. PDF...

 • 6. 5. 2019 9:15

  Filip Jirsák

  Obávám se, že chyba není na vaší straně.

  PDF prohlížeč zobrazuje v samostatném panelu/okně/záložce informace o elektronickém podpisu dokumentu. Pro uživatele nejdůležitější informace jsou kdo to podepsal a zda je podpis platný (v závislosti na konfiguraci prohlížeče – seznamu důvěryhodných certifikačních autorit). Informaci o tom, kdo dokumentu podepsal, má PDF prohlížeč brát z podpisového certifikátu – to je jediná zaručená informace. Např. Adobe Acrobat Reader to zobrazuje správně a u toho dokumentu v článku zobrazí na panelu podpisu správně: „Rev. 1: Podepsal(a): Bc. Jaromír Kuba <kuba@….cz>“.

  PDF formát umožňuje ještě tzv. vizualizaci elektronického podpisu, za kterou autoři té specifikace skončí v pekle. Znamená, že autor podpisu může do PDF přidat libovolný text nebo obrázek, který je s podpisem svázaný – lze na něj kliknout a v PDF prohlížeči se pak zobrazí panel podpisu. Ten text a obrázek má ale plně pod kontrolou podepisující osoba – takže jak je vidět na těch screenshotech, klidně tam můžete uvést třeba „Albert Einstein“, i když v certifikátu je uvedené Jaromír Kuba. Na tuhle vizualizaci podpisu se tedy nelze nijak spoléhat a je jenom matoucí.

  Podle screenshotu v článku se zdá, že některé PDF prohlížeče berou jméno podepisující osoby z téhle vizualizace, což je mnohem pracnější a hlavně je to špatně. Je to ale jenom můj dohad, v čem ta chyba spočívá, v článku to napsané není a nehodlám zkoušet stahovat různé prohlížeče a hledat, ve kterém možná ta chyba je. Předpokládám, že to udělal už autor článku a třeba někdy vydá pokračování, kde už nějaké informace budou.