Hlavní navigace

Názor k článku Podvržené jméno a změna PDF po podepsání? Pro většinu PDF čteček žádný problém od Miroslav Šilhavý - Vizualizace podpisu viditelná na první pohled je správná...

 • 6. 5. 2019 18:31

  Miroslav Šilhavý

  Vizualizace podpisu viditelná na první pohled je správná věc, akorát ji musí mít plně pod kontrolou prohlížeč PDF a nesmí být součástí zobrazení dokumentu, právě naopak, musí být viditelně od dokumentu oddělená tak, aby nebylo možné ji v dokumentu napodobit.

  Bavíme se každý o jiné vizualiaci. Já hovořím o vizualiaci uvnitř dokumentu, která je zavádějící a lze ji napodobit vložením obrázku, textu. Tedy: vložím do dokumentu něco, co vypadá jako vizualizace el. podpisu. V druhém kroku podepíšu dokument podpisem bez zobrazení. Příjemce si pak bude myslet, že podpis je něco jiného.

  Prohlížeč PDF samozřejmě musí vizualizovat podpis, ale mimo dokument. Acrobat to tak dělá, jiné čtečky PDF také. Problémem ale je to, že uživatelé považují za "elektronický podpis" ten vizualizovaný box vložený do dokumentu.

  Zůstane stále nedořešená otázka, jestli svému prohlížeči PDF můžete věřit. Ať už pomocí podstrčené knihovny, nebo i chybou či záměrně pozměněným kódem můžete vždy vyvolat v uživateli falešný dojem. Pak už by jedině zbývala mít i certifikovanou aplikaci prohlížeče PDF, a tu zase ověřovanou operačním systémem (řekněme nějakým mechanismem á la DRM).