Hlavní navigace

Názor k článku Porovnání systémů Linux a FreeBSD (5) od Tom Tobula - Podle mne ten článek je dobře čtivý do...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 11. 12. 2003 22:32

  Tom Tobula (neregistrovaný)

  Podle mne ten článek je dobře čtivý do okamžiku, než se začnou rozebírat stavy procesů. Tam se náhle ocitnou pojmy jako "syscall", "userspace", které čtenář musí znát odjinud než z článku, zřejmě se musí zabývat programováním Linuxu na poměrně nízké systémové úrovni, aby věděl o co jde.

  Jako přehled-srovnání, pro někoho, kdo aspoň jeden z popisovaných systémů zná velmi dobře, to je možná dobře napsáno, ale ostatní čtenáři nevím, nevím.

  Chápu, že úvod do všech odborných pojmů, jen jednorázově použitých, by mohl být příliš dlouhý a článek neúnosně nabobtnat. Pak by měl článek obsahovat odkazy na to, kde se s těmito pojmy lze podrobně seznámit, anebo být veden ve vyšší úrovni abstrakce, aby bylo možné čtenáři vysvětlit rozdíly implementace mezi uvedenými systémy, ale nebylo nutné jej zatěžovat detailními pojmy, jež nezná.

  Srovnám-li např. tento článek s nedávnou sérii "Stavíme mailový server", pak je podle mě psán tento zmíněný seriál s mnohem větší péčí a ohledem na čtenáře. Čtenář si s ním vystačí jako se samostatnou informací. Tento článek o schedulerech mi naopak přijde jako rychlíkové výňatky z nějakého většího textu. Autor podrobný kontext asi zná, ale běžný čtenář spíše ne a zajímá-li ho téma skutečně, bude po něm muset únavně pátrat.

  Tož jsem si Černého Petra kritiky dnes vyzvedl já, možná že jsem netypický čtenář root.cz, možná že jsem.