Hlavní navigace

Názor k článku PostgreSQL 10: drsně rozběhnutý slon od Pavel Stěhule - Bugy má každý sw - bez ohledu na...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 6. 10. 2017 14:13

  Pavel Stěhule

  Bugy má každý sw - bez ohledu na cenu. Ohledně nasazení v enterprise sféře - tam Postgres pomalu proniká - a je to postupný proces. Jednak Postgres získává funkcionalitu, která se vyžaduje v tomto prostředí. Z druhé strany uživatelé v této oblasti si trochu rozšiřují spektrum software, který akceptují a zároveň akceptují, že některé vlastnosti nejsou pro řadu aplikací nutné, že řada věcí se dá udělat jednodušeji a přitom stále spolehlivě a robustně - a že nemusí vždy kopírovat patterny z Oracle.

  Cílem komunity je poskytnout kvalitní robustní relační SQL databázi - která si udržuje rozumnou složitost. Včera jsem školil Oraclisty, a ty mi několikrát potvrdili, že to co by v Oracle konfigurovali několik hodin mají v Postgresu za pár minut. To je cíl - jednoduchost, praktičnost v použití - není cílem mít každou funkci, která se objeví v některé z databází na trhu. Samozřejmě, že se Postgres coby generický RDBMS poměřovat s OLAP speciály jako je Teradata nebo Netezza (která vychází ze starší verze Postgresu), případně s Oraclem, který běží na vlastním železe (pro OLAP). Na druhou stranu pro hromadu uživatelů jsou už nyní k dispozici extenze nebo výkonné forky Postgresu, které jsou funkční a pro danou oblast jsou konkurenceschopné - CitusDB, GreenPlum (má column store), StreamlineDB, TimelineDB.

  Stále se hodně pracuje na FDW API - brzo by měla být podpora 2PC (už nyní firmy používají Pg jako datový hub, bo FDW drivery existují ke všemu). Tomáš Vondra dělá na PostgreSQL XL - což by mělo umožnit clustering. Existuje několik prototypů colum store - pracuje se na univerzálním řešení pro libovolný typy storage (zatím lze použít Citus nebo GreenPlum) např. transakční paměťový.

  Zpřístupnění, zamaskování dat - to bezpečně mohu udělat v Postgresu přes extenze - zde zatím chybí poptávka, a tudíž i nabídka.

  K schedulingu - existuje několik extenzí pro Joby - časem možná bude něco přímo i v pg, ale opět neexistuje poptávka - cokoliv lze dneska napsat přes Bg worker API - nicméně, co vím, tak ty extenze nijak zvlášť nepoužívají. Priority jobů, priority procesů - to je relativně hodně diskutabilní i diskutované téma. Snížením priority procesu zároveň prodloužím dobu běhu procesu a tím prodloužím i držení zámků. Je otázkou jestli je to win/win řešení. Odpovídá to samozřejmě primárnímu cílení PG na OLTP.