Hlavní navigace

Názor k článku PostgreSQL 10: drsně rozběhnutý slon od Pavel Stěhule - Co sleduji výzkum v oblasti databází, tak na...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 7. 10. 2017 18:06

  Pavel Stěhule

  Co sleduji výzkum v oblasti databází, tak na nějaké formě integrace adaptivních algoritmů se už pracuje 20 let - ať už je to automatická tvorba indexů, automatický partitioning, automatické přeplánování - na cloudu automatickou alokaci zdrojů. Nebo se celá inteligence redukuje a jde se inteligentní hrubou silou - sloupcové databáze, push místo pull executoru, nebo úplně jiný směr - map/reduce přístup. Je hodně nových zajímavých databází souhrnně označovaných jako New SQL.

  100% tyto nové databáze budou mít hodně zajímavé vlastnosti. Horší to bude se stabilitou (ze začátku).

  Postgres je hodně konzervativní (preferuje se stabilita provozu a dlouhodobá udržitelnost projektu před experimentováním). Na druhou stranu není to zavřený projekt a dost experimentů v této oblasti vychází z Postgresu (postgres má super API a je skoro neuvěřitelné, co se dá s PG udělat, když se využijí veškeré možnosti rozšiřitelnosti). Některé hodně zajímavé věci jdou i do upstreamu - řekl bych, že Pg je hodně na špici, co se týká nabídky indexů. Připravuje se integrace JIT, existují prototypy ACID memory engine.

  Do důchodu bych měl teoreticky za 20 let - myslím si, že tu ještě Postgres bude - je to stavěný poctivě. Určitě tou dobou bude IT vypadat jinak, a budou modernější systémy, ale dobré věci zůstávají dobré pořád. Unix vypadá pořád stejne, Cčko také a podobné je to s Postgresem. Díky licencím Postgres není vázaný na konkrétní firmu - neroste s ní, nepadá s ní. Dokud budou kreativní vývojáři a dokud se data budou dávat do databáze a bude se používat SQL, tak tu bude Postgres.