Hlavní navigace

Názor k článku PostgreSQL v roce 2009 (PostgreSQL 8.4) od LENIN POWER! - No mne osobne nizka kvalita dodavane Oracle dokumentace...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 18. 3. 2009 2:30

    LENIN POWER! (neregistrovaný)
    No mne osobne nizka kvalita dodavane Oracle dokumentace dost leze na nervy. Koupe kvalitnich knizek je naprosta nutnost. Jejich web mi leze svou neprehlednosti na nervy take, ale ibm.com je taky znacne neprehledny - pro obe databaze je nejlepsi hledat na jejich webech pomoci googlu.

    Firma Oracle by se sice teoreticky mela snazit o lepsi support, ale jelikoz by se ji poskytovat lepsi sluzby nevyplatilo tak to nedela. ma oproti druhe databazi na trhu zhruba 100% tni naskok v poctu instalaci. V poctu novych instalaci sice uz tak moc ne, ale porad se ji jeste nevyplati zkvalitnovat sluzby. Oni si to zakaznici koupi i tak, co ostatne maji delat kdyz ten soft co provozuji pod nicem jinym nejede. Protoze je realita takova jaka je, poradame na toto tema skoleni. Neni o ne moc velky zajem protoze si vetsina zakazniku mysli ze bychom jim tuto informaci meli dat zdarma, na coz jim ja rikam at si laskave nepletou byznis s charitou.

    Cena Oracle je primerena. Kdyby nebyla, Oracle by nebyl nejpouzivanejsi databazi. Musite si uvedomit pro jakou cilovou skupinu je Oracle napsan - pro stredni a vetsi podniky. Ty maji dostatek financi na to aby Oracle bezproblemu zaplatili. Krom toho si muzuete vybrat u Oraclu ze 2 verzi (ostatni se prakticky nepouzivaji) a licencovani podle CPU nebo uzivatelu a pouzit to, co vyjde levneji. Cena Oraclu je navic dlouhodoba investice. Oracle EE na dualcore rekneme za $35k utahne stovky uzivatelu, cena na jednoho uzivatele je proto velmi nizka a vzhledem k ostatnim nakladum na zamestnance je to zaokrouhlovaci chyba. Ano bylo by hezke kdybychom meli Oracle zadarmo, stejne jako by bylo dobre mit nulove dane nebo pracovni silu zdarma.

    Pokud se vam zda Oracle prilis drahy, kupte si jinou databazi nebo pouzijte OSS. Oracle nema monopol, mate moznost volby. Mate na vyber z DB2, Informix, MS SQL, MySQL, PGSQL, Firebird, SAP DB. Apache Derby a pravdepodobne rady dalsich. V praxi zalezi na tom co si vybrala vyvojarska firma ktera vam dela software a ti si povetsinou vyberou oracle, protoze se pro nej dost dobre vyvyji kdyz to umite a vyuzivate vsech jeho specialit; snadneji nez pro db2. DB2 se v malych a strednich podnicich prakticky nepouziva protoze si nechteji kupovad software od IBM.

    Vyvijet aplikaci db nezavislou sice mozne je, ale moc casto se to nedela. Prakticky vubec. Vyvoj by byl podstatne drazsi a jelikoz vetsina zakazniku stejne jede Oracle, tak to nema moc velkou cenu. Asi stejne jako nema cenu psat desktop software pro linux. Kdyz nebudete vyuzivat specialnich features jednotlivych db tak se ochudite o dost a zakaznik nebude vyuzivat plny potencial sve db do ktere investoval sve prostredky.

    Ve svete obchodu je zvykem tomu kdo investuje svuj cas a prostredky aby obchod zprostredkoval zaplatit. Ano my nakupujeme sw i hw za velkoobchodni ceny a prodavame je zakaznikovi za maloobchodni. Nam to vydela penize a jemu to usetri cas, protoze dostane vse na jenom miste. Podobne jsou na tom i jine obory, kuprikladu autoopravny, ti take dostavaji dily za velkoobchodni cenu a prodavaji je dal za maloobchodni. Na tom neni nic zvlastniho nebo nemoralniho. To neni o tom ze my zakaznikum cpeme oracle i kdyz by pgsql stacil. Pgsql by jim totiz moc dlouho nevystacil.

    Naopak nemoralni je chtit aby vam nekdo prodaval vase vyrobky zdarma jak na nas zkousel Oracle, ktery nam suse oznamil ze od nynejska budeme platit maloobchodni cenu (a to jsme mu rocne prodavali licence za deset milionu USD, ono se to nezda ale na 4cpu qcore masinu to mate tak $300k za licence Oraclu podle pouzitych modulu). Kdyz nam to Oracle oznamil tak jsme proste ten Oracle prestali delat a delalo se to na db2/mssql. Oni nam to za rok a neco zase vratili a zaplatili usly zisk, protoze od nas nedostali za tu dobu zadnou objednavku, coz jim zacalo vadit. Nam to bylo ale vicemene fuk; ibm plati dokonce vic % nez Oracle; mssql je nejenom levnejsi ale maji i mensi provize.

    Kdyz poskytujete zaruku, prirozene si potrebujete zajistit aby vyrobek na ktery je zaruka poskytovana nebyl znehodnocen nespravnym zachazenim. Kdyz mate treba auto a nechate si ho opravit v neautorizovane opravne prestane vam platit zaruka. To same je u software. U auta to vsichni chapeme proc tomu tak je, tak proc ne u software?

    Instalace databazi a aplikace neni zdaleka trivialni zalezitosti a podle nasich zkusenosti jen 5-10% zakazniku si precte navod nez zacne instalovat. Jejich admini proste neumi nainstalovat oracle, nastavit limity kernelu, nastavit oracle tak jak aplikace potrebuje a pak nainstalovat aplikaci a udelat poinstalacni kroky i kdyz k tomu maji manual. Manual nejsou ochotni cist. Zmrsi to vlastni blbosti a pak pozaduji support. My v cene supportu nemame zakalkulovano to, ze je zakaznik idiot. To by ten support pak musel stat 3x vic a neprodali bychom ho.

    My treba vyzadujeme ze pokud mame delat support musi byt zakaznik koupen support k OS a k databazi jelikoz my delame aplikacni support a ne support pro OS nebo pro databazi.

    Abyjste si vy jako spotrebitel mohl vybrat zda nasi aplikaci budete provozovat pod vice databazemi, tak by jste musel podstatne vice zaplatit a to nemyslim o +30% k cene. U slozitych aplikaci by to mohl byt klidne i desetinasobek. Vzdyt treba jen migrace jedne hodne velke bankovni aplikace z oracle9 na oracle10 zamestna tym lidi i dva roky. Psat aplikaci multiplatorme se tezce nevyplaci, jsou i vyjimky treba SAP, ale tech je dost malo. Vyvojari by si s tim znacne pridelali praci a zakaznik by nic neusetril, protoze ceny EE edice oraclu a db2 jsou vicemene shodne; lisi se jen v cechach za extra featury.

    Ano musite si platit podporu databaze ktera neni zrovna levna a u oraclu neni kvalita nic moc. S tim proste nic nenadelate, oracle bez podpory mit nemuzete. Ze jsou penize za podporu oraclu vicemene vyhozene z okna? V tom se nasi zakaznici shoduji a poplatky za podporu berou spis jako vypalne. Musite to holt vydrzet nebo si zmenit databazi pokud umi vas software pracovat s necim jinym nez s oraclem, coz typicky neumi.

    Taky si muzete psat software sami, ale to bych nedoporucoval je to hodne draha zalezitost a kdyz nemuzete cenu vyvoje rozdelit mezi jednotlive zakazniky tak budete muset osidit vyvoj, coz znamena nekvalitni aplikaci. Ti zakaznici co se rozhodli ze si budou soft psat zami a IT neni jejich primarni byznys s tim typicky po 2-3 letech seknou a spavne komentuji ze to nema cenu. Vynalozene prostredky neodpovidaji vysledku. Dnesni vyvoj to opravdu neni zalezitost pro amatery, musite mit tym z vysoce kvalifikovanych lidi a projekt management jeste vice. Takovi lide se shaneji vylozene obtizne a nejsou vubec levni. U nas i kdyz si muzeme dovolit ty nejlepsi jedince platit i $150k rocne, tak jich mame porad nedostatek. Penize jsou, ale lidi ne. Software ktery pouzivaji nasi vyvojari je taky dost drahy, nikdy jsem nepocital kolik vlastne stoji, ale bude to tak $6k-15k/vyvojare/rok podle toho s cim pracuje. Je to drahe, ale neda se nic delat. Vetsi projekty se nedaji delat primitivnimy nastrojemi stejne jako stihacku si nepostavite doma v garazi.

    Oraclu normalne platime, tu crippleware verzi pro vyvojare jsme snad nikdy nepouzivali. Nevim o tom. Krome oraclu na kterem vyvyjime tu mame i oracly a db2 co nam delaji backend pro nase aplikace. jo pgsql nam tu taky bezi v poctu 1 kus, tak ho muzu srovnavat s profi db, velikost db je nekolik desitek GB a pgsql je oproti profi databazim jak oracle tak db2 vyrazne horsi a tento rozdil se s narustajici velikosti db zvetsuje.

    Na db2 se prirozene premigrovat da, velmi zalezi na aplikaci jak moc je Oracle specificka. Otazka je co si od toho slibujete a kolik by ta migrace stala. DB2 ma v dlouhodobem horizontu nizsi naklady na provoz nez oracle a nektere zajimave features jako treba nativni xml engine, vybornou kompresi, shared nothing clustery. Vyvojari ale mnohem radeji delaji pro oracle, protoze ma oracle o dost bohatsi SQL jazyk. DB2 se zase snadneji administruje. My jsme nektere aplikace co pouzivame interne z oraclu na db2 premigrovali, ale ty velice oracle specificke ty jsme na oraclu prirozene nechali.

    http://www-01.ibm.com/software/data/db2/migration/

    Mimoradne snadno se migruji php aplikace z mysql na db2, snadneji nez na oracle. Protoze db2 umi dobre zpracovavat takovy najivni SQL workload co generuji typicke php aplikace, tenhle workload je v oraclu desne pomaly, aby se docilila potrebna rychlost bylo by nutne tu php aplikaci vyrazne upravit a protoze PHP je bastl a aplikace jsou znacne zprasene tak by bylo levnejsi to cele vyhodit a napsat znova.

    Nejake prezentace
    http://www-01.ibm.com/software/data/db2/ a tady mate free (i pro produkci) verzi db2
    http://www-01.ibm.com/software/data/db2/9/edition-express-c.html na vyzkouseni.

    Nicmene jelikoz jste z CR tak na DB2 muzete klidne zase zapomenout tu tam prakticky nikdo nedela, takze sance ze by jste ziskal aplikace psane pro ceske prostredi ktere by umely db2 jsou dost male. Pokud si aplikace pisete sami, tak ano. Klidne si je muzete zacit psat pod db2. S MSSQL by ale problem s dostupnosti aplikaci bit nemel, to se bezne pouziva po celem svete.