Hlavní navigace

Názor k článku Postřehy z bezpečnosti: cenu za nejdivnější „chytré“ zařízení vyhrává… od Filip Jirsák - Už jenom to, že má pračka hromadu tlačítek,...

 • 12. 10. 2020 12:26

  Filip Jirsák

  Už jenom to, že má pračka hromadu tlačítek, naznačuje, že je tam z hlediska UX něco špatně. To, že spousta lidí neumí pračku ovládat, také svědčí o tom, že je něco na UX špatně. Ano, pračka by mohla mít dotykový displej, tím by se dalo vyřešit ovládání. Ale už dotykovým displejem nevyřešíte to, aby vám pračka rozumně signalizovala, že doprala. To, že pípá v koupelně, je sice hezká věc, ale ta signalizace je tam od toho, abych v té koupelně nemusel být a čekat, ale abych mohl být kdekoli jinde. Další věc, která dává smysl – nastavovat odložený start ráno podle plánů je zase omezení, musím to vědět dopředu a nedokážu zareagovat, když se plány změní. Když půjde odložený start naplánovat přes internet, můžu ho přizpůsobit změnám plánů během dne. Další výhodu vzdáleného přístupu může být diagnostika – nemusí přijet opravář na to, aby zjistil, co s pračkou je, a pak podruhé, až bude mít náhradní díl. Může na základě diagnostiky přijet na první pokus s tím dílem, který bude nejspíš potřeba.

  Takže zrovna u pračky dává smysl nejen spojení s telefonem (přes Bluetooth), ale dokonce i připojení na internet.

  Zabezpečení plynových a elektrických spotřebičů už dávno není jen na úrovni „není v tom díra, je to OK“. Spotřebiče dnes běžně mají různé pojistky proti různým závadám nebo špatnému používání.

  Ano, software je ještě komplikovanější. Možná to nepůjde jinak než s podporou po celou dobu životnosti. Ale jiná možnost není. Připojovat různá zařízení k chytrým mobilům nebo k internetu ve spoustě případů dává smysl (a je naopak ostuda výrobců, že se to pořád snaží řešit tlačítkovým programováním s akustickou odezvou jak před padesáti lety). Lidé to tedy budou chtít. Tím pádem potřebujeme zabránit tomu, aby někdo hackoval pračky, trouby, topení, kamery a zámky. A potřebujeme zabránit tomu, aby tahle zařízení útočila na internetu. Stejně jako dnes nemůže na silnici vyjet auto, které nesplňuje technické normy, bude jednou to samé platit i pro zařízení připojená k internetu. Protože takové zařízení připojené k internetu dnes může napáchat větší škody než auto.