Hlavní navigace

Názor k článku Postřehy z bezpečnosti: cenu za nejdivnější „chytré“ zařízení vyhrává… od Petr M - @ Jirsák: To ovládání pračky mobilem je chobotovina. Technucky...

 • 13. 10. 2020 15:28

  Petr M

  @ Jirsák:
  To ovládání pračky mobilem je chobotovina. Technucky je to reálný, ale to neznamená, že se to musí hned realizovat. A víš proč?

  1) Lokální ovládání nemusí být pomocí tlačítek, ale klidně appkou na dotykovým displeji (třeba s BT815kou). Přehledně, s průvodcem volbou programu a návodem, přesně jako na mobilu. Takže argument s komfortem ovládání tím padá. Může být 1:1 s tím na mobilu.
  2) Pokud mám lokální ovládání, stačí zapnout do zásuvky, připojit vodu a odpad, zapnout a zvolit jazyk. U dálkovýho ovládání musím navíc stroj párovat s mobilem a pokud tam není BT, ješte musím vložit SIMku nebo nějak nakonfigurovat WiFi (což se zase nejlíp dělá s rozumným lokálním ovládáním).
  3) Ovládání pomocí patlafounu nebo tabletu znamená, že musím krom pračky mít další zařízení. To může být problém třeba pro starší lidi a až tě někdo přepadne a šlohne ti mobil, tak si pak ani neodstraníš následky leknutí z trenclí.
  4) Pokud chci tady používat mobil odkudkoliv, musím si s pračokou pěkně navázat spojení, protože v mobilních sítích u nás IPv6 moc nefrčí. Takže musíme jet s NATem v LTE síti a NATem v domácí síti, ti šťastnější i s CGNATem u ISPíka. To znamená přes čmoud se vším hezkým, co to obnáší (větší traffic mezi appkou a čmoudem, pomalejší odezvy, ávislost na nějaké službě od výrobce,...)
  5) Pokud mám konektivitu ven, je s tím mnohem víc práce. Musím navrhnout komunikační modul. Musím ho otestovat (ohledně vysílacích výkonů, frekvencí,... a na všechno mít papír kvůli ES Prohlášení o shodě). Musím navíc řešit komunikační stack. Musím navíc vyvíjet a udržovat appku. Musím updatovat firmware, pokud se objeví bezpečnostní problém, začne se používat jiný protokol (IPv4->IPv6 apod.) Musím u každýho release software dělat integrační testy (zařízení + čmoud + mobilní appka). Musím navíc vyvíjet bezpečný bootloader, který umožní zápis novýho firmware. A musím záplaty dodávat celou dobu životnosti výrobku. Bez konektivity dáš dva sofťáky na GUI, jednoho na řízení HW a jak je odladěno, dáš je na jiný projekt. S konektivitou se ti navíc tři lidi starají o updaty, další tři o provoz čmoudu a další tři o mobilní appku. A desátý jim vypisuje dovolený.
  6) Body 4 a 5 musím platit z jednorázové ceny výrobku. I u posledního, kusu, co sjel z pásu a má pár let sloužit. Je to levnější, než za 800 vestavět nějaký 6.5" LCD TFT a mí pokoj od bezpečnostních updatů a údržby věcí okolo?
  7) A vytvoříš si tím závislost na konektivitě, která nemusí být dobrá (v zimě v horské chatě, závislá na mikrovlnce atd.). Není net, není přístup na čmoud. Není čmoud, nepereš.
  8) A pokud tu chatu pronajímáš nebo někomu půjčuješ, tak hodně štěstí s přidáváním a odebíráním vzdálených ovládacích panelů pro hosty. Lokální ovládání může zvládnout každý hned i bez instalací aplikací do mobilu a dvou hodin nastavování.