Hlavní navigace

Názor k článku Postřehy z bezpečnosti: cenu za nejdivnější „chytré“ zařízení vyhrává… od Filip Jirsák - Ad 1) Porovnejte si, jak pracné bude naprogramovat...

 • 13. 10. 2020 16:16

  Filip Jirsák

  Ad 1) Porovnejte si, jak pracné bude naprogramovat to samé UI pro BT815 a pro Android/iPhone. Jak pracné bude na BT815 přehrávat video z YouTube.

  Ad 2) Dálkové ovládání nevylučuje lokální ovládání.

  Ad 3) Nebavíme se o lidech, kteří telefon nebo tablet nemají. Bavíme se o těch, kteří ho mají, a uvítali by ovládání složitějších věcí na přístrojích přes mobilní telefon – protože programovat něco pomocí tlačítek a pípáku, případně sementového displeje, bylo hi-tech před padesáti lety, ale ne dnes.

  Ad 4) Ano, IPv6 je potřeba nasazovat co nejrychleji, IoT je jenom jeden z mnoha důvodů.

  Ad 5) Komunikační modul nemusí být pro každé zařízení unikátní.

  Ad 6) Dokud se to používá málo, jsou příslušná zařízení drahá. Věřím, že jak se budou používat čím dál častěji, budou zlevňovat – až se pak výrobcům nevyplatí vyrábět zařízení bez komunikačního modulu.

  Ad 7) Dálkové ovládání nevylučuje lokální ovládání. Cloud je vynucený pouze nedostatkem IPv4 adres, ale IPv6 už se nasazuje i v ČR. Třeba budou zrovna chytrá zařízení tím, co přiměje lidi vybírat ISP podle toho, zda podporuje IPv6, kdo ví.

  Ad 8) Jestli se nepletu, některé penziony už začínají používat zámky ovládané mobilním telefonem. Ono zaměstnávat člověka jenom na to, aby vám vydal klíče, není úplně efektivní. Vzdálené ovládání může zvládnout každý hned i bez čtení manuálu se slovníkem a dvou hodin laborování.

  Neočekával bych, že na poli smart zařízení uspějí ti, co to budou navrhovat co nejhůře, aby dokázali, že to nejde. Naopak uspějí ti, kteří zařízení i jeho ovládání navrhnou chytře. Takže ten váš výčet moc smysl nedává.