Hlavní navigace

Názor k článku Postřehy z bezpečnosti: všechny prohlížeče opět pokořeny od Vít Šesták - „máte v prohlížeči nainstalován certifikát té autority, příslušný...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 29. 3. 2015 11:28

  Vít Šesták

  „máte v prohlížeči nainstalován certifikát té autority, příslušný self-signed certifikát, nebo používáte prohlížeč, který netrénuje uživatele v automatickém odklikávání všech hlášek.“
  IMHO to je dost vzácná situace, jak jsem psal.

  Pokud máte web a chcete uživatelům znemožnit odklikávání hlášek o chybném certifikátu, doporučuji použít HSTS a ideálně se ještě nechat zapsat do HSTS preload listu. Já to už u jednoho webu takto udělal. Zkuste si třeba ve Firefoxu nebo Chrome jít na http://badcert.typingrevolution.com/ .

  „Nastudujte si, co je to same-origin policy.“
  O SOP bych si dovolil něco vědět. Poukazoval jsem ale na to, že pojem „stejný web“ může mít jiný význam v SOP a jiný význam v chápání uživatele.

  „Aby mohly použít protokol HTTP/2.“
  Je ignorace této informace snad podmínka pro HTTP/2? Zdroj?

  „Například tak, jak jsem napsal ve svém komentáři.“
  Pokud myslíte z DNS, pak pokud budeme mít DNSSEC, pak můžeme všude nasadit HTTPS a čisté HTTP může být deprecated. Nepotřebovali bychom vůbec CA a prohlížeč by mohl vědět najisto, zda na drátě sedí útočník. Ale dokud CA potřebujeme, mají hlášky o neověřeném certifikátu svůj význam. Zatím jeho úlohu částečně přebírá zmíněné HSTS a HSTS preload list. (Umí minimálně Firefox a Chrome, má to umět i nové IE.)