Hlavní navigace

Názor k článku Praktické ukázky možností aplikace Mandelbulber při tvorbě 3D fraktálů od AkuraPare - zdravím, záleží na mnoha faktotech: výkonu vašeho počítače, používaném...

 • 27. 8. 2019 17:24

  AkuraPare

  zdravím,
  záleží na mnoha faktotech: výkonu vašeho počítače, používaném sw, velikosti obrazové plochy, konkrétní podobě fraktálního systému (některé formule jsou výrazně pomalejší než jiné), míře, s jakou necháte systém počítat jemnost struktury,.. a samozřejmě na úrovni vašeho osvojení si konkrétního ui vámi používaného sw. ještě něco jiného je pak proces, kterým se k renderované scéně dostat.

  v případě statických scén mi obrázek 1920x1080 renderovaný v AA 2:1 může trvat od dvou minut do hodiny, ovšem s mnoha detaily typu reflexe, hloubka pole, průhlednost, aj. se vše protahuje. záleží opravdu do značné míry právě na formulích, které zkombinuji (obvyklé nastavení renderu příliš neměním).

  v programu mandelbulb3d podotýkám (starší a známější 32-bitová aplikace s rozšířenou komunitou, mandelbulber je novější, stále živý projekt a je to 64-bitová aplikace s podporou opencl!).

  když jsem zkoušel krátké animace, kvalita renderu nemusí být tak vysoká (v pohybu povrchové struktury nemusí být tak detailní), dá se tím ušetřit spousta času. ideální asi je post-produkce v něčem jako after effects a tam to ještě proložit dalšími snímky (viz. rozhovor s juliusem horsthuisem). problém může nastat v případě, že mezi klíčovými snímky proletíte pevnou strukturou a dostanete se "dovnitř", je třeba si to ohlídat. nojo, animace trvají dlouho, hodně, je to prostě příliš mnoho snímků, těch 25 nebo 30 /s. a časem zjistíte, že pokud to nemají být jen nějaké kaleidoskopické efekty nebo krátký let od nikud nikam, musíte si také promyslet něco jako scénář.

  mějte se a klidně se ptejte, kdyby vás něco zajímalo o starším mandelbulbu. nerozumím té matematice jako pan tišnovský - to smekám - jen si s tím dlouho hraju, tak jsem získal trošku cit pro ten program. najdete mě případně snadno i na deviantartu.