Hlavní navigace

Názor k článku Pravidla pro nové IPv4 adresy se zpřísňují, utáhněte opasky od Heron - Za prvé, ne všechny IP jsou přidělitelné koncovému...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 14. 7. 2010 13:51

  Heron

  Za prvé, ne všechny IP jsou přidělitelné koncovému uzlu. Musíte nějak směrovat, musíte mít podsítě (které pochopitelně nemohou být využité celé, protože potom byste neměl kam připojit nové zařízení) atp. Tedy, i když číslo 4mld. vypadá hodně velké, reálně přidělitelných adres je řádově méně.
  Za druhé, toto není plýtvání, to je prostě adresace. Takhle to funguje a bylo to tak navrženo pro velmi snadné a rychlé (bitové funkce, zadrátování) HW routování. Z nepochopení toho jak to funguje (z představy adresace pořadovým číslem: 1,2,3..67894.­.4294967295 – toto prostě nelze globálně uadresovat, pak vniká mylný dojem o počtu adres).
  Vezměte si adresování na poště. Máte stát, město, ulici, číslo domu. Nikoho nenapadne adresovat dopis na člověka s nějakým ID. To by jej ta pošťačka nikdy nenašla.
  A z těchto neznalostí potom plynou jednoduchá řešení typu „prostě tam přidáme další byte“). To nejde. Muselo by se vyměnit / přeflašnout FW komplet vše. A situace by byla zcela stejná jako u nasazováni v6.