Hlavní navigace

Názor k článku Přechod na Vista a budoucnost operačních systémů od damnum - Abych tak řekl, M$ W. Vista bych si...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 28. 11. 2007 0:30

  damnum (neregistrovaný)
  Abych tak řekl, M$ W. Vista bych si nenainstaloval na svůj HW ani smykem, ani kdyby mi ho někdo nabídl zdarma. Mluvím tak po vlastních zkušenostech s instalací a pokusu o používání toho "os". Člověk, jenž o počítačích moc nevěděl, měl ten systém po 3 dnech používání tak prolezlý viry, že jsem byl líný je odstraňovat a raději celý os přeinstaloval, neměl tam nic, čistá instalace tedy byla lepší. Po instalaci nefungovala řádně aktualizace a systém špatně detekoval zařízení, v počítači s nálepkou "VISTA READY". Nějak jsem zdárně systém zdolal, nicméně ne všechno detekoval správně a nějaké neznámé zařízení které se mi nezdařilo vůbec identifikovat (nemám rád zalepené počítače, když se nemůžete kouknout na železo). V manuálu to nebylo, výrobce předpokládal, že to nikdo nebude potřebovat. Nevadí. Všechno relativně fungovalo, bohužel na můj vkus velice pomalu (na silném stroji) a to po čisté instalaci. Ubuntu při čisté instalaci běhá krásně. Windows tedy ne. Nicméně nové features jsem nevypínal, můj počítač to nebyl. Pokus jsem se na tom pc vypalovat! !Neplacený! program na vypalování schopný fungovat bez potíží na Windows Vista jsem opravdu nenalezl. Visty neobsahují žádný výkonný vypalovací nástroj, stejně jako XP ne, to jistě uznáte, že vypalovat přetažením souboorů do složky a nemít možnosti jakékoli nastavení a pod není zrovna vhodné řešení.
  Byl jsem s Vistama půl dne. Půl dne hrůzy. Samozřejmě jsem musel tomu člověku ihned naisnatlovat antivirový program, který neúměrně zatěžuje výkon počítače. Možná nějaký !palcený! antivirus by byl méně náročný. 150 okýnek ... stánka se chystá se zobrazit!! Povolit/zakázat? .. Není nijak příjemný způsob ochrany dat. Takže pa pa M$, používat tvůj systém nehodlám.
  Mám Ubuntu a Arch Linux, jsem spokojený, programů mám tolik že nevím který si vybrat, téměř všechno funguje ihned, a to i přes malou podporu ze strany výrobců HW. Po instalaci mám ihned plně funkční a chopný systém, do kterého jsem kromě LAMPu, Inkspace, xmms2 a podobných běžně používaných programů nemusel nic ani doinstalovat. Samozřejmě v mém případě ještě FVWM-Crystal, ale to už je vedlejší. Vše zdarma, 100% legální, 98% open source (2% jsou mnou nainstalované kodeky a písma M$ abych mohl přehrávat i jejich formáty).
  Nemám problémy s žádným M$ formátem, otevřu cokoli, přehraju cokoli, uložím cokoli. Mp3 připojím nahraju soubory, odpojím ... bez potíží .. vše. U Vist jsem zkoušel něco připojit ... nedetekovalo ;o). pa pa ;o)