Hlavní navigace

Názor k článku Proč Linux, když jej nikdo nepoužívá? od Lael Ophir - On bude zřejmě podstatný rozdíl mezi tím, co...

 • 23. 4. 2008 18:41

  Lael Ophir (neregistrovaný)
  On bude zřejmě podstatný rozdíl mezi tím, co ve Windows lze udělat z command line, a co vy umíte udělat z command line. Možná umíte spustit a zastavit servis, ale pochybuji, že víte třeba o možnosti konfigurovat Windows Firewall z command line. Nehledě na to, že existuje věc zvaná PowerShell, ve které lze dělat z command line věci, o kterých se vám na unixech ani nezdá. Například můžete získat objekty oken (ne parsovat text s jejich seznamem), vyfiltrovat objekty podle názvu okna, a zavolat metodu minimalizace. Unixová command line na rozdíl od PowerShellu začíná a končí generováním/parsováním textů.

  Samozřejmě pokud pracujete delší dobu s unixy, můžete si myslet, že z command line uděláte všechno. Není to pravda. Okruh akcí je samozřejmě omezený. Zkuste si z command line založit mailový account pro KMail, nebo provést export souboru z OpenOffice, jeho import do Calcu, úpravy v něm, a vytisknout ho. Navíc se kvůli běžné administraci musíte naučit zpaměti velkou spoustu příkazů, plus jejich syntaxi, plus lahůdky typu ovládání vi. A to všechno kvůli pár trivialitám zvaným administrace: přidávání uživatelů, odebírání uživatelů, změny permissions apod. Jednoduché věci se dělají jednoduše. Nakonec snaha o GUI administraci v Linuxu (KDE Control Center, YaST), HP-UXu (SAM) a AIXu (SMIT) to jen potvrzuje.

  Webová rozhraní jsou zápatou pro ty, kdo si nemohou dovolit opravdové GUI. Podívejte se na SQL Server Management Studio, a srovnejte ho s jakoukoliv webovou aplikací. Když jsme u toho, s MS Exchange nejsou "jen problémy".

  Když jsme u rychlosti command line, tak je třeba s A říci i B. Co používáte často, to zvládnete srovnatelně rychle, jako v GUI. Ovšem kdo zná všechny možnosti command line? Když potřebujete něco, o čem pouze víte, že to existuje, nebo danou věci jen hledáte, tak v GUI máte nabídku před sebou. Na command line máte blikající kurzor, a to je vše. Zkuste si to představit jako rozdíl mezi vi a UltraEditem.