Projekt quBSD se inspiroval Qubes, FreeCAD 1.0 vyšel po 22 letech

25. 11. 2024
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: FreeCAD
Projekt quBSD je nadstavba FreeBSD jails, který implementuje schéma inspirované Qubes. Po 22 letech vývoje byla vydána verze FreeCAD 1.0. Tuxedo mění licenci pro moduly linuxového jádra z GPL-3.0+ na GPL-2.0+.

Projekt quBSD

Lidé, kterým se líbí koncept operačního systému Qubes a jeho přísná izolace systémových komponent a úloh, se mohou zajímat o podobný projekt v komunitě FreeBSD. Projekt quBSD používá shellové skripty, FreeBSD jails a virtuální stroje k zajištění izolovaných prostředí, kde mohou uživatelé experimentovat s aplikacemi a soubory v karanténě.

Je napsán v shellu, založen na zfs a používá základní nástroje FreeBSD. Snaží se být co nejbezpečnější a všechna data jsou po vypnutí automaticky mazána. Hostitel zůstává offline, s výjimkou aktualizací a fyzická síťová karta a USB jsou ve VM izolovány.

FreeCAD 1.0

Po 22 letech vývoje byla vydána verze FreeCAD 1.0, která je významným milníkem pro tento open-source parametrický 3D modelovací software pro systémy Linux, macOS a Windows. Mezi hlavní novinky patří nové integrované prostředí Assembly Workbench, zmírnění problémů s topologickými názvy, nový systém pro správu vlastnosti vzhledu materiálů a také nové logo.

Uživatelské rozhraní se v této verzi samozřejmě také dočkalo mnoha vylepšení. Kromě toho je k dispozici nový univerzální nástroj pro měření dílů, podpora pro nastavení polohy zdroje světla, nový nástroj „Zarovnat k výběru“, možnost abecedního řazení, nové filtry „Najít soubor“ a „Najít v souborech“ a mnoho dalšího.

Tuxedo mění licenci

Německá společnost Tuxedo Computers, která v Lipsku vyrábí počítače s předinstalovaným Linuxem, vyvíjela moduly linuxového jádra ke svému hardwaru pod licencí GPL-3.0+. Linuxové jádro je ale vyvíjeno pod licencí GPL-2.0+, která s ní není kompatibilní a znemožňuje tak distribucím a dalším uživatelům možnosti podpory a práce na jejich ovladačích.

Udělali to záměrně, údajně proto, aby si „udrželi kontrolu nad upstreamovým tempem“. Po prodiskutování v Tuxedo mění licenci svých modulů z GPL-3.0+ na GPL-2.0+. U svého vlastního kódu hned, u přispěvatelů musí vyžádat souhlas s přelicencováním.

PineCam a Yuzuki Avaota-A1

Společnost PINE64 publikovala na svém blogu listopadový souhrn novinek. Mezi nově představené produkty patří kamerka PineCam a deska Yuzuki Avaota-A1. PineCam je nástupcem IP kamery PineCube, ale má mnohem vyladěnější design, lepší specifikace a více funkcí. Je založen na jednodeskovém počítači oz64, který je poháněn systémem na čipu SG2000, který má dvě jádra RISC-V a jedno jádro ARM.

bitcoin školení listopad 24

Zařízení je vybaveno 512 MB paměti RAM, což poskytuje dostatek paměti pro spuštění plnohodnotného operačního systému založeného na Linuxu. Avaota-A1 obsahuje SOC Allwinner A527 se 4 jádry o frekcenci 1,8Ghz a 4 jádry s 1,42Ghz, GPU Mali-G57-MC1, podporuje 4K 60Hz displej přes HDMI i 2,5K 60Hz a přes DisplayPort a konektivitu přes Wifi 6 a BlueTooth 5.4.

PineCamPineCam

Nově vydáno

Vyšel CachyOS 241110, nové vydání distribuce založená na Arch Linuxu, která se zaměřuje na rychlostní a bezpečnostní optimizaci. Společnost Red Hat oznámila vydání Red Hat Enterprise Linux (RHEL) 9.5, aktualizace své podnikové distribuce. Na FreeBSD postavený operační systém GhostBSD vyšel ve verzi 24.10.1. Q4OS, desktopová distribuce založená na Debianu, která nabízí klasické uživatelské rozhraní Trinity je k dispozici ve verzi 5.7.

CachyOS 241110CachyOS 241110
ikonka

Zajímá vás toto téma? Chcete se o něm dozvědět víc?

Objednejte si upozornění na nově vydané články do vašeho mailu. Žádný článek vám tak neuteče.

Autor článku

Filip Zatloukal vystudoval automatizaci na Univerzitě Tomáše Bati a už od studií se zajímá o vše kolem svobodného softwaru. Vždycky ho zajímaly technologie a žurnalistika, tak se rozhodl tyto dvě vášně skloubit dohromady.