Hlavní navigace

Názor k článku Prostředí pro starší počítač s nedostatkem paměti od Pix - Sice je hezké, že mám po startu spotřebováno...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 1. 12. 2011 8:50

  Pix

  Sice je hezké, že mám po startu spotřebováno jen 100MB RAM místo 130MB, ale pak pustím webový prohlížeč a tam má jedna záložka s gmailem 150MB, google music 200MB . Teda tohle jsem měřil v chrome na amd64, na 32bitu budou čísla menší.

  Takže dnes jsou nějaké ty 2GB RAM na x86 stroji opravdové minimum, ale zase takové se kterým už dokáže obyčejný uživatel fungovat. Takové se kterým se díky intel atomům počítá. Ale potom už těch < 200MB rozdíl mezi Gnome a Fluxboxem nemá moc význam, zvlášť když se pak pustí další programy, které využívají stejné knihovny. To se pak ten rozdíl zmenší. Jako bonus nemusíte zaučovat kohokoliv kdo k tomu přijde na nové a naprosto exotické prostředí.

  Asi před rokem a půl jsem řešil podobný problém, ale to jsem měl něco použitelného dostat na dosluhujícího Athlona XP 1800+, Gf 440MX a nějak jsem posbíral 1GB RAM. Nainstaloval jsem Debiana s Gnome, přerovnal lištičky jen na tu jednu spodní tak jak je to ve win. Běželo na tom Chrome, Linphone a občas OpenOffice naprosto použitelně. Po startu Desktopu i s Chrome bylo zabráno < 200MB RAM, což byla naprostá paráda a navíc jsem to jednou nainstaloval a 2 uživatelé zvyklí na windows, kteří linux u mě viděli jen jako podklad pro browser s tím naprosto v pohodě fungují dodnes. Jen se museli trochu krotit v počtu otevřených záložek. Dnes už mají o trochu lepší železo s 2GB RAM a fungují naprosto normálně. Hlavně nejsou omezeni jen na browser, různě spravují fotky, soubory, navrhují interiér v home sweet 3d...

  Ovšem je tu kategorie kde se vyplatí šetřit každý MB, existují různé ARM hračky. Beagleboardy s 512MB RAM, ale i třeba čínské parodie na netbooky s 128MB RAM, ale to už jsou opravdu hodně nízké hodnoty kterých se tato série asi týkat nebude. Ono na 128MB RAM asi pustíte X + desktopové prostředí, ale co dalšího pustíte? Jo kdysi to stačilo na všechno včetně browseru, ale dnes už je browser platforma a každý druhý web už využije klidně 100MB RAM.