Hlavní navigace

Názor k článku Průvodce tvorbou dokumentů: vážně nevážně nejen o sazbě od Quark1966 - ale nenapsal jsem si o ní :-) Každopádně...

  • 17. 1. 2012 22:13

    Quark66

    ale nenapsal jsem si o ní :-) Každopádně věřím, že je to kvalitní publikace. Můj krátký příběh a názor: Typografii se amatérsky (tj. zadarmo) věnuji od dob, kdy jsem se v r.96 dotkl pěti disket s TEXem, respektive s jeho výstupem.
    Souhlasím s názorem, že mít typosazbu s přesností jakou bychom psali písmena do jádra mikročipu je zbytečné, ale na druhou stranu právě wysiwyg aplikace (konkrétně word kolem v 2.0) zcela poničily povědomí o tomto oboru a vůbec srazily na kolena (!) hranice, jak má vypadat kloudná a čitelná kniha/článek. Jsem příznivce obou přístupů. Když jsem psal kdysi knížku, nabušil jsem ji v nějakém ofisu (právě kvůli přehlednosti, drag+drop, nadhledu nad dílem jako celkem). No a 100 dnů psaní jsem vše exportoval do ascii a završil jedním víkendem přelomení v TEXu všemi těmi \hspace a bylo to. Tiskárna vzala PDF a nanápadně mne pochválila, "kdopažeto" lámal, že to asi ofis nebyl :-)