Hlavní navigace

Purism představil Librem Server v2, Red Hat nebude balit LibreOffice

13. 6. 2023
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Purism
Red Hat Display Systems už nebude vytvářet a spravovat RPM balíčky kancelářského balíku LibreOffice. Byl oficiálně vydán Debian 12 s kódovým označením „Bookworm“. Vývojáři ArchLabs Linuxu oznámili ukončení projektu.

Red Hat končí s RPM balíčky LibreOffice

Tým Red Hat Display Systems již několik let udržuje balíčky sady LibreOffice (a jejich závislostí) pro distribuci Red Hat Enterprise Linux a Fedora. Nyní upravuje své priority a více se zaměřuje na Wayland a již nebude vytvářet nové balíčky tento svobodný kancelářský balík.

Ačkoli bude možné, aby členové komunity dobrovolně převzali balíčky LibreOffice pro Fedoru, společnost Red Hat se domnívá, že většina uživatelů bude chtít přejít na používání balíčku LibreOffice Flatpak.

Red Hat

Vyšel Debian 12

Byl oficiálně vydán Debian 12 „Bookworm“, poháněný linuxovým jádrem ve verzi 6.1 s dlouhodobou podporou. Na první pohled viditelnou změnou je použití nového grafického tématu s názvem Emerald.

Mezi novinky pod kapotou patří použití nesvobodného firmwaru nebo podporu souborového systému APFS. Toto vydání obsahuje 11089 nových balíčků z celkového počtu 64419, přičemž 6296 balíčků bylo odstraněno jako zastaralé a 43254 balíčků bylo aktualizováno. Podrobnosti najdete v samostatném článku na Root.cz.

Debian 12Debian 12

Konec ArchLabs Linuxu

ArchLabs Linux je jak název napovídá průběžně aktualizovaná linuxová distribuce postavená na Arch Linuxu s Openboxem coby výchozím správcem oken. K dispozici je pouze pro architekturu x86_64 a její vývoj začal před šesti lety.

Nedávno jeho vývojář, který se představil jako Dobbie společně s nejnovějším vydáním oznámil i ukončení projektu a poděkoval všem zúčastněným. Podpora pro uživatele by měla být poskytována ještě do konce tohoto roku.

cyber23

ArchLabs Linux 2023.01.20ArchLabs Linux 2023.01.20

Librem Server v2

Společnost Purism oznámila dostupnost nové verze serveru Librem Server v2, který je postavený s použitím komponentů respektujících svobodu. Podle vyjádření společnosti byl použit nejlepší serverový hardware a zabezpečili ho pomocí PureBoot, zabezpečovacího procesu, který nahrazuje existující BIOS systémem coreboot, deaktivuje Intel Management Engine a přidává detekci zásahu pro BIOS, jádro a všechny soubory související s bootovacím procesem s klíči, které jsou plně pod kontrolou majitele.

Librem Server v2Librem Server v2

Nově vydáno

Armbian, linuxová distribuce určená pro vývojářské desky s ARM procesorem vyšla ve verzi 23.05. Na Debianu postavená živá linuxová distribuce Elive se správcem oken Enlightenment oznámila nové vydání s číslem 3.8.32. Pee Jay Latombo oznámil vydání TrueNAS CORE 13.0-U5, nové aktualizace řešení pro síťová úložiště postaveného na FreeBSD. Nezávisle vyvíjená linuxová distribuce s pokročilými možnostmi nastavení NixOS je k dispozici ve verzi 23.05.

NixOS 23.05NixOS 23.05

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Filip Zatloukal vystudoval automatizaci na Univerzitě Tomáše Bati a už od studií se zajímá o vše kolem svobodného softwaru. Vždycky ho zajímaly technologie a žurnalistika, tak se rozhodl tyto dvě vášně skloubit dohromady.