Hlavní navigace

QUIC je nově RFC 9000, založena Green Software Foundation

30. 5. 2021
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Marvell Bravera je první SSD řadič s podporou PCI Express 5.0, Signus: The Artefact Wars 1.96.0 oficiálně i pro Linux, Panasonic Lumix GH5 II a GH6, KDE Plasma 5.22 bude na Nvidia+Wayland rychlejší.

Marvell Bravera, první SSD řadič s podporou PCI Express 5.0

Společnost Marvell představila novou generaci svých řadičů pro SSD. Bravera SC5 nabízí potenciál pro daleko vyšší výkon než všechna dosavadní řešení, a to zejména díky podpoře PCI Express 5.0 rozhraní a dále také protokolu NVMe 1.4b.

Připomeňme, že teoretická maximální propustnost PCI Express 5.0 je oproti současné generaci PCI Express 4.0 dvojnásobná (je tomu tak vždy u hlavních verzí rozhraní PCI Express). Nové řadiče od Marvellu nabízí 16 NAND flash kanálů a jsou dle výrobce také prvním řešením s podporou form factoru EDSFF E1.S s podporou tolika NAND flash kanálů.

Marvell zde spolupracoval na vývoji se svými zákazníky z řad provozovatelů datových center a cloudových služeb (mj. Microsoft, Facebook) a také s tvůrci počítačových systémů (AMD, Intel). SSD s tímto řadičem budou moci dosahovat přenosové rychlosti až 14 GB/s, při až 2 miliónech IOPS při náhodném čtení. Podporovány jsou SSD čipy od SLC po QLC, vč. 3D NAND (bez toho by to ani dnes nešlo).

Signus: The Artefact Wars 1.96.0 oficiálně i pro Linux

Nezapomenutelná česká strategická hra Signus: The Artefact Wars vyšla roku 1998 pro platformu Windows. O pouhé čtyři roky později by její zdrojový kód uvolněn pro GPL licencí. Nyní o dvě dekády později se hra dočkává oficiální verze pro systémy typu Linux a BSD. Vše je k dispozici na GitHubu, včetně RPM balíčků.

QUIC je nově RFC 9000

Síťový protokol QUIC (Quick UDP Internet Connections) se po několika letech prací a ladění stává RFC 9000 (podrobnosti). O QUIC jsme psali už před 8 lety, přičemž dva a půl roku zpět bylo oznámeno, že na QUIC bude založena příští verze HTTP/3. Očekává se též brzké vydání RFC, které bude popisovat běh HTTP na QUIC, tedy samotné HTTP/3.


Panasonic vydal Lumix GH5 II a nastínil model GH6

Řada bezzrcadlovek Lumix GH je dnes už legendou. Byly to právě tyto přístroje, které přinesly běžným smrtelníkům za rozumné peníze možnost natáčet videa v profesionální kvalitě celého video ekosystému, kde sám přístroj slouží jen jako středobod propojující další prvky. Zejména řada GH akcelerovala, když se Panasonic přestal bránit a od neficiálních hacků a firmwarů začal podporovat profesionální video funkce přímo oficiálními firmwary.

S modely GH4 a GH5, které přinesly 4k video, bylo dílo dokonáno a model GH5 je i dnes, téměř 4,5 roku od svého uvedení, stále výtečným řešením zejména pro finančně nenáročnou video produkci.

Zub času a vývoj trhu ale pochopitelně už zapracoval. Panasonic tak nyní představil mírně vylepšený model Lumix GH5 II, který sice nese stále stejný snímač, ale vylepšuje mnohé vlastnosti přístroje. A kdo vydrží ještě chvíli počkat, ten se již nyní může těšit na nástupnický model Lumix GH6. O něm toho zatím moc nevíme, uváděna je pouze podpora záznamu videa v 10bit 5,7k/60p.

Předpokládá se, že půjde nejspíš o horší vzorkování 4:2:0 (více jistě bude možné z přístroje dostat do externího rekordéru), případně zde bude podpora interního záznamu DCI/4k v 60p se vzorkování 4:2:2.

Každopádně z 5,7k rozlišení lze vyvozovat použití nejméně 24Mpix Micro43 snímače a tedy po letech nový Micro43 snímač, kdy něco takového jistě později najdeme i v budoucím těle od Olympusu (OMDS). Lumix GH6 by se měl objevit na trhu ještě letos s cenovkou kolem 2500 USD.

Založena Green Software Foundation

Microsoft s Accenture a ThoughtWorks zakládají neziskovou společnost, která bude pomáhat s vývojem otevřeného softwaru s důrazem na ekologii. Členství je bezplatné a vše bude otevřené. Green Software Foundation si přitom bere na bedra úkol pomáhat světu s lidmi, standardy, nástroji i nejlepšími postupy pro vývoj otevřeného zeleného softwaru tak, aby softwarový průmysl pokud možno co nejdříve a co nejlépe plnil závazky Pařížské klimatické dohody.

Berme to jako doplněk k Microsoftem dříve vyhlášené iniciativě do roku 2050 nejen stát se uhlíkově neutrální (zde je cílem rok 2030), ale rovnou zpětně smazat veškeré emisní škody, jichž se firma od svého vzniku dopustila.

KDE Plasma 5.22 bude na kombinaci Nvidia+Wayland rychlejší

Poslední dny se vývojáři projektu KDE soustředili jako obvykle na všechny aspekty připravované verze desktopu Plasma 5.22, s tradičním důrazem na podporu Waylandu. Tentokrát budou potěšeni zejména majitelé všemožných GeForce, Plasma je nyní na Waylandu s Nvidia GPU viditelně rychlejší, a to díky pracem odvedeným kolem EGLStreams.

Další novinky pak dostal třeba nástroj na screenshoty Spectacle. Nově podporuje rychlé vytvoření screenshotu aktuálního okna pomocí klávesové zkratky Meta+Ctrl+Print a obecně je též na Waylandu rychlejší a navíc spolehlivější. Klávesová zkratka Meta+Speaker pak může být globálně používána pro ztišení mikrofonů (tam, kde klávesnice příslušné multimediální tlačítko obsahuje).

Dolphin už náhodně nepadá při mazání Koše. Nově pak když odpojíte externí obrazovku při běhu na Waylandu, tak konečně nedojde k pádu všech Qt aplikací. A Gwenview nasadil KHamburgerMenu. Vše a další podrobnosti shrnuje Nate Graham v tradičním zápisku na svém webu.

Autor článku

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.