Hlavní navigace

Názor k článku Red Hat Linux 8.0 - recenze od Jindřich Marek - Je pravda, že více tolerance by nám všem...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 11. 10. 2002 11:07

  Jindřich Marek (neregistrovaný)

  Je pravda, že více tolerance by nám všem neškodilo.
  Možná jsem to včera napsal trochu vyostřeně, ale mně připadá, že za KDE se prostě ztrácí unix. Uživatelé KDE často nerozlišují mezi ovládáním Windows a Linuxu.
  Dovolil bych si to dokumentovat na příkladu nedávné diskuse tady na rootu.
  Otázka: Jak nastavit vyšší obnovovací frekvenci v Linuxu?
  Odpověď: KDE: Ovládací centrum -> ...

  Ale chápu, že někdo to tak chce - má svobodu si vybrat svoje KDE a já mám svobodu si vybrat něco jiného.

  Narážíme tu ale na další problém, a to je kvalita jednotlivých projektů. Dělají je nadšenci, kteří jsou poměrně mladí - a mně tady chybí koncepčnost. Když jsme se o tom nedávno bavili s jedním kamarádem, pravil tento, že Linux by se mohl snažit vizualizovat v grafice regulární výrazy. To se neděje, protože vizualizace a la KDE či Gnome vychází spíše z tradic NeXT Stepu, Mac OS, OS/2 a MS Windows.

  Zdá se mi, že jen několik projektů v Linuxu má doopravdy úspěch:
  1. Jádro a věci, které se dají řídit z příkazové řádky a některé editory, které používají zkušenější (emacs, vim). Tady se dokonce dá mluvit o jisté koncepčnosti.
  2. Gnome, Open Office apod. Zde se dá, ať už s tím souhlasíme, nebo ne, též mluvit o jisté koncepčnosti. Možná je podmíněna tím, že za těmito projekty více či méně stojí firma Sun.
  3. KDE. To je podle mě úspěšné proto, že vychází vstříc zájmu a požadavkům uživatelů. (Každý, kdo někdy zkoušel poslat nějaký patch pro nějaký okrajovější projekt, patrně ví, co to obnáší: Většinou se mnou vymetli. Myslím, že u KDE je hlasům uživateů nasloucháno.)
  Ale to všechno ještě pořád nezakládá onu koncepčnost.