Hlavní navigace

Názor k článku Ruby on Rails: Úvod od anonym - Rails jsem chvíli studoval a zkoušel, ale vrátil...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 11. 11. 2005 8:35

  anonymní
  Rails jsem chvíli studoval a zkoušel, ale vrátil jsem se zpět k PHP (na malé věci) a Javě (na velké věci).

  Přijde mi to jako framework pro "programátory nové doby". Dřív jsme se nikdy nepozastavovali nad tím, že si musíme většinu kódu napsat sami. Taky se časem dobereme k výsledku a má to tu výhodu, že po každém projektu programátor znalostně naroste, má plnou kontrolu nad celým projektem, kterému zcela rozumí a nebyl problém upravit úplně cokoliv.

  Dnešní mladí programátoři mají zcela jiný styl práce. Po obdržení zadání nejdřív spustí google, natahají neskutečné množství knihoven, které "by se mohly hodit" a podobných hotových aplikací. Potom bezmyšlenkovitě a roboticky jen lepí kus toho a kus onoho dohromady, aniž by všemu zcela rozuměli ("dyť to funguje"). Vůbec nad ničím nepřemýšlejí a zdaleka nemají nad projektem plnou kontrolu. Když něco nefunguje, tak nemůžou najít chybu ve změti cizích a vlastních bugů a jsou zcela ztraceni. Ale nevadí jim to.

  Podobně se pracuje i v Rails. Něco vygeneruju, sem šáhnu, tam šáhnu a je to hotové. Když chci něco jinak, tak to přece nebudu předělávat, radši to nechám jak to je, aby se to náhodou nerozbilo.

  Tenhle způsob práce je pro mě zcela nepřijatelný. A dovolím si tvrdit, že dokážu dojít ke stejnému cíli v podobném čase. V praxi se totiž zadání často tak liší, že se na ně snažit napasovat "univerzální řešení" není uskutečnitelné. A na společné věci si každý normální programátor napíše v krátkém čase své jednoduché knihovny, které jsou jeho stylu práce šité na míru.

  Nemusíte se mnou samozřejmě souhlasit, moje názory se mohou lišit i jinde. Například o Smarty si myslím, že to je strašný pokus. Tvrzení, že v šablonách mohou být ify a whily, je zcela nesmyslné. Pokud totiž kód obsahuje jakoukoliv logiku, při každé úpravě šablony bude muset být zapojen i programátor (kromě kodéra) a útrpně pomáhat lepit celek.