Hlavní navigace

Názor k článku Sálové počítače série IBM 1400 a System/360 od anonym - Dobrý den :) jsem rád že má informace i 4PI byla...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 3. 12. 2009 18:02

  bez přezdívky

  Dobrý den
  :)
  jsem rád že má informace i 4PI byla zajímavá. Když už to po mě někdo čte, doplnil bych pár úvah.

  Když se začtete do těch dokumentů na bitsavers.org, zjistíte že v IBM, a ani řadě dalších firem, neseděli trotli. To jen nám se to z našich PC trůnů může tak zdát. Často by jejich tehdejší rozhodnutí obstála i v dnešní době. Naříklad instrukční sada S360 svým návrhem umožnila rozšiřování o nové instrukce.

  Když jsem přemýšlel nad tím jak je konstruována řada procesorů, dospěl jsem k názoru že buďto:
  1. realizujete dekódování instrukcí v dekodéru. Ten musí znát vaši sadu instrukcí. Pokud vylepšujete architekturu musíte změnit instrukční sadu odpovídající novým potřebám. viz. CISC->RISC.
  2. musíte zachovat instrukční sadu. pak před dekodér instrukcí „vsunete“ překladač. hw zařízení do kterého na jedné straně vstupují instrukce žádané instrukční sady a na druhé straně vystupují instrukce daného konkrétního hw řešení. Tak můžete zachovat vaši prehistorickou sadu instrukcí a přitom realizovat hw nejmodernějším možným způsobem. Podle mě, to je ničím nepodložená spekulace, je veškerý nový CISC HW RISC. Jen je zamaskovaný nějakým on-fly překladačem CISC instrukcí.

  Řada aplikací v reálném světě si vysloveně vynucuje zachování instrukční sady a veškerého napsaného sw. Týká se to, zejména ale nejen, palubních počítačů v leteckých a raketových prostředcích, a například také všech aplikací na kterých závisí lidský život.

  Při bežném pohledu na svět výpočetní techniky sestávající z našich PC, a nyní i mobilů a další chytré elektroniky si to ne vždy plně uvědomujeme.

  Teď jsem si vzpoměl, ale nemám k tomu relevatní odkazy, že palubní počítače Airbusu rovněž fungují na technologi S360 kompatibilní.

  Nedávno jsem rovněž narazil na informaci, dlouho dolovanou, že palubní počítače Sovětětské raketové techniky, tedy aspoň nekteré jsou rovněž postaveny na technologii kompatibilní s S360. (mrknu do zápisků … http://www.computer-museum.ru/…/argon17.htm, ale v tuto chvíli nemám odkaz na stránku ze které jsem toto vydedukoval, ono o sovětské technice se velmi špatně shánějí informace. Konkrétně o POISKu se mi nepodařilo sehnat vůbec nic.).

  Náš pohled na svět je velmi zkreslený. Je to tím, že jej zakládáme na informacích které máme a které jsme schopni získat. A tyto jsou tvrdě filtrovány. Teprve se spožděním několika desetiletí se snad některé filtry uvolní.

  Málokdo například ví, že první mikroprocesor nepochází z dílny firmy Intel. A jeho vynalezci/kon­struktéři nikdy nedošli uznání, nikdy nemohli na veřejnosti říct že to byli oni kdo zkonstruovali první mikroprocesor.