Hlavní navigace

Názor k článku Sendmail: konfigurace poštovního serveru od JR - Jako správce několika instalací sendmailu musím říct, že...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 7. 1. 2009 18:08

  JR (neregistrovaný)
  Jako správce několika instalací sendmailu musím říct, že článek zanedbává zmínku o jisté nevýhodě, která se týká databáze virtusertable: totiž, že na pravé straně (RHS) není možno zadat více adresátů (alespoň u sendmailu 8.14, co vím). Dá se to sice obejít tak, že do RHS se napíše jméno, které pak musí figurovat jako klíč v databázi aliases (která již více e-mail adres na pravé straně záznamu podporuje), žel nese to spolu pár zásadních nedostatků:
  1) složitost takové konfigurace
  2) nutnost tajení takových klíčů v LHS aliases
  3) při volbě klíčů se systematicky vyhnout případným lokálním účtům
  4) záznamy v LHS v db aliases jsou doménově nespecifické, tj. pokud na serveru hostuji několik domén (např. domenaX.cz a domenaB.com0, pod kterými pod oběma přijímám e-maily, pak v případě typického záznamu:
  virtusertable: abc@domenaX.cz localabc
  aliases: localabc: userA@domenaA.cz, userB@domenaB.com
  bohužel může dojít k tomu, že pokud se localabc "proflákne", pak kdokoliv bude moci poslat e-mail na localabc@domenaX.cz a localabc@domenaY.com (což je obzvláště průšvih v případě, kdy domenaX.cz patří jinému zákazníkovi, než domenaY.com).

  Zajímavé je, že postfix podporuje více záznamů na RHS pro jeden LHS klíč ve svém ekvivalentu "virtusertable" již celé věky, ale v sendmailu to prostě, co vím, nejde, nebo se to musí řešit vlastním naprogramováním (což zvládne asi jen málokdo).

  Pokud někdo znáte řešení výše uvedeného problému na sendmailu, budu moc rád, když ho tu napíšete.